Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2018 Extra Focus Pohřeb Jana Kočky Týnuš Třešničková

Nejnovější kauzy

V Česku v roce 2030 dojde k jaderné havárii! Komisař OSN připravil šokující čtení!

Tento komiks bude sloužit jako naučný pro děti ze základních škol.
Příběh uprchlíků je třeba jim přiblížit.
+ dalších 5 fotografií
Děti by se podle komiksu měly vžít do role uprchlíků a dozvědět se o nich ve školách mnohem víc. Komisař OSN se domnívá, že je tento krok velmi důležitý. I děti by se měly seznámit s tím, v jaké situaci jsou běženci a co jejich útěku předcházelo. Výsledkem je nový komiks, který výuce velmi pomůže. Česko se navíc dočká ne příliš růžové budoucnosti.

Příchod uprchlíků do Evropy a problém s jejich extrémním přílivem musí znát i ti nejmenší. Komisař OSN se tak rozhodl vytvořit výukové materiály, které učitelům při výuce pomůžou.

Nový komiks a krátký film k němu představují příběhy dětských migrantů, kteří sami moc dobře nechápou, co se děje a proč jejich rodina utíká z rodné země. Tyto materiály budou k dispozici pro žáky druhého stupně základních škol.

V komiksu vystupuje chlapec jménem Hamíd, který prchá z válkou zasaženého Afghánistánu. Jako svůj nový domov si vybere Švédsko. Tam začíná nový život a čeká, až za ním přijede zbytek rodiny, matka se sestrou.

Cílem výukových materiálů je děti zbavit negativních postojů a předsudků právě k přistěhovalcům. Materiál například radí, jak se vypořádat s urážkami, které se mohou vyskytnout při diskuzích ve třídách.

„Jedním ze způsobů prevence i řešení komentářů zatížených předsudky je vzít si k ruce fakta a statistiky a vést debatu o tom, proč se z lidí stávají uprchlíci. Proč existuje právo na azyl, komu je určeno a jaká je situace uprchlíků v různých částech světa?“ vysvětlují autoři materiálu.

„Učitel tu však není expertem, který vždy vysvětluje, jak se věci mají, ale hlavně průvodcem procesem poznávání a učení se. Snažme se žákům neříkat, co si mají či nemají o konkrétní otázce myslet,“ zdůrazňují.

„Snažil jsem se, aby všechny detaily příběhu byly přesné: fakta, místa, trasy útěků… Příběh si přečetlo několik mladých lidí, kteří za sebou mají podobnou zkušenost, a byli toho názoru, že je velmi přesný. Jako autorovi mi to dělá radost, jako člověka mě to však velmi rmoutí,“ říká autor komiksu Oskar Ekman.

Učitelé to díky nové příručce budou mít o mnoho lehčí. V ní je čeká spousta otázek a cvičení pro děti.

Žáci se také můžou podívat na krátký film o kurdské dívce Šádí, která byla matkou vyslána do Švédska. Příběh je inspirován skutečnou událostí.

V příručce Hello Czech Republic je také příběh o Česku v roce 2030. V tu dobu se stane jaderná katastrofa a lidé utečou do Asie.

„Píše se rok 2030 a v České republice došlo k jaderné havárii. Země bude po příštích 200 let neobyvatelná. Deset milionů Čechů okamžitě prchá do zahraničí. Jen jedna země světa projevuje ochotu přijmout uprchlíky z České republiky. Je to Peacestán, asijská země se 300 miliony obyvatel,“ objevuje se v příručce.

Mohlo by vás zajímat

Další články