Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Užívejte si horké dny, nezapomeňte ale doplňovat tekutiny

Užívejte si horké dny, nezapomeňte ale doplňovat tekutiny
Zdroj: Pixabay
Tekutiny

Opakuje se to pořád dokola, ale ne každý z nás pravidla dodržuje. Pitný režim je důležitý po celý rok, v létě však mnohem víc. Pokud patříte k těm, kteří pijí málo a doplňování tekutin podceňují, pak můžete počítat s nepříjemnostmi i zdravotními komplikacemi. A to od krátkodobých až po dlouhodobé zdravotní obtíže.

Možná si jen sem tam „loknete“ něčeho k pití, cítíte se dobře a najednou přichází úporná bolest hlavy. S dehydratací opravdu není dobré si zahrávat. Navíc nedostatek tekutin ovlivňuje třeba i řízení, dehydratace totiž zvyšuje riziko nehody nebo úrazu, a zvláště pro řidiče je velmi zrádná a nebezpečná.

Nesprávný příjem tekutin má totiž vliv i na psychiku a soustředění, prodlužuje se reakční doba a dochází ke ztrátě koncentrace, což je za volantem opravdu riskantní. Velmi zrádná je dehydratace u dětí, u nichž bychom na doplňování tekutin a vhodné oblečení zajišťující dostatečnou vzdušnost měli dbát zejména.


Půl litru každou hodinu a půl

Odborníci doporučují, abychom v teplých letních dnech vypili každou hodinu a půl alespoň půl litru tekutin. Pokud jste pili málo a cítíte už bolet hlavy nebo očí, vypijte tekutin ještě více. Ideální je pít průběžně, třeba co 15 minut několik doušků vhodného nápoje.

I když vás v horku láká nějaká dobroty, nejlépe ledově vychlazená, buďte opatrní. Vhodný nápoj je ne příliš sladký, ne příliš studený, ani příliš sycený nebo dokonce s alkoholem. Co z toho vychází? Že nejlepší je obyčejná voda - čistá a neochucená. Té ale každý nefandí, co s tím?


„Tady mohu místo dochucení nějakou šťávou, v ideálním případě přírodní, vodu ovonět hrstí trochu pomačkaného bobulového ovoce tak, aby pustilo šťávu, nebo hrstí bylinek či třeba okurky. Takto přírodní cestou ochucené vody jsou daleko zdravější, a také více osvěží, protože tělu dodají i další látky. Více pak osvěží voda mírně (nikoli plně) sycená. Dospělí mohou zkusit třeba i, už i u nás nabízené, espreso-tonic, tím, že nápoj je nahořklý a mírně sycený, tak skutečně osvěží,“ doporučuje nutriční terapeutka PENNY Hana Střítecká.

Studené pití = nachlazení

Pramenité vody TANJA z Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko nabízí i ochucené a mírně sycené varianty. Nápoj samotný by také neměl být příliš studený. „Přestože nám logika říká, že napijeme-li se velmi studeného nápoje, musíme se o to více zchladit, je to jen prvotní subjektivní pocit. Pro tělo jsou optimální teploty okolo 16°C. Tělo má vlastní termoregulaci, a při přechodech z chladnějšího prostředí, například klimatizovaného, do teplejšího prostoru má tendenci lokálně ochlazená místa zpět ohřívat. U citlivějších jedinců tak pití příliš studených nápojů může za určitých okolností v lepším případě způsobit chrapot, v horším paradoxně v létě i nachlazení,“ varuje Hana Střítecká.



Obezřetní buďte i v případě nápojů s kofeinem, řidiče sice mohou povzbudit na dlouhé cestě, jde však o krátkodobý efekt, stejně jako u kávy. Limonáda oddálí únavu, která pak ovšem nastoupí ještě s větší razancí. Podobný efekt mají i energetické nápoje. A ještě jedna nevýhoda pro řidiče - kolové nápoje působí stejně jako káva močopudně, a to navíc důsledku zvyšuje riziko nedostatku tekutin.

S alkoholem opatrně

Teplé dny a dovolená k tomu lákají řadu z nás k tomu dopřát si skleničku něčeho dobrého, alkoholického. Na žízeň se ale rozhodně nehodí. „Vyšší teploty a případný pobyt na přímém slunci udělají své. Nejen, že je člověk dříve opilý, ale může si pak kvůli dehydrataci, kterou vyšší dávky alkoholu způsobí, přivodit další zdravotní potíže. Nepijete-li zrovna pivo, tak nezapomínejte na dostatečné množství obyčejné vody, kterou budete prokládat skleničky vína nebo míchaných letních nápojů,“ vysvětluje Hana Střítecká.

Další články

Nejnovější kauzy