Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Úžasný optický klam: Talentovaný umělec maluje do písku propracované „trojrozměrné“ obrázky

Jáma… Ovšem bez kyvadla.
Zdroj: Archiv
+ Další 3 fotografie

O několika výtvarnících, kteří se věnují takzvanému plážovému umění, jsme na eXtra již psali. Ovšem tohle tu ještě nebylo! Jamie Harkins z Nového Zélandu totiž do písku kreslí „3D“ obrazy – přesněji řečeno, tvoří optické iluze. Ty jsou však natolik povedené, že zmatou nejednoho kolemjdoucího.

Harkins používá stejný trik jako umělci, kteří se zabývají tzv. 3D Street Artem. I ti jsou schopni náš mozek ošálit a přesvědčit o tom, že jejich 2D ilustrace jsou „ve skutečnosti“ 3D. Odborně se tomu říká anamorfóza a důležité je, aby divák výsledné dílo pozoroval pod určitým úhlem a zdálky.

Lidé nacházející se přímo na pláži tedy vidí pouze zdánlivě nesmyslnou změť čar a znaků. Jakmile ale poodstoupí do patřičné vzdálenosti, tato se jakoby mávnutím proutku promění v plachetnici plující na hladině oceánu, schody vedoucí odnikud nikam nebo antický chrám.

„Spoustu jedinců baví malovat něco do písku, ale všechno, co jsem až dosud viděl, bylo ploché… Prostě to vypadalo jako vzor na koberci nebo třeba linoleu. Proto mě napadlo, že bych to mohl zkusit obohatit o třetí rozměr,“ vysvětlil Jamie.

Související články

Další články