Paleolitická dieta, nazývaná často také „tuková“, je dietní režim, sestavený na základě předpokládaného jídelníčku lidí z doby kamenné. Zakládá se na tom, že člověk jí jen to, co kdysi jedli naši praprapředci před 2,5 milionu let, v období paleolitu. Toto období, které skončilo teprve asi před deseti tisíci lety díky zemědělské revoluci, bylo také nejdelší v lidských dějinách.

Tehdy ještě neexistovalo zemědělství, a tak se lidé živili pouze tím, co ulovili nebo nasbírali. Vyznavači tohoto stravovacího režimu předpokládají, že naše trávení ještě není evolučně dostatečně přizpůsobené na produkty zemědělství, a tak se v jeho rámci zříkají obilovin, luštěnin, pečiva, mléka, sýrů a dalších zpracovávaných potravin. Jídelníček je tedy prostý, složený zejména z masa, ryb, zeleniny, ovoce, hub a vajec.

Dieta neboli omezení v rámci tohoto stravovacího režimu spočívá tedy především v omezení sacharidů jako hlavního zdroje energie. Zato tuků si během ní můžete užívat takřka neomezeně. Pravěcí lidé totiž neznali mouku ani výrobky z cukru. Žili v režimu, který se nazývá ketóza, což znamená, že jejich tělo čerpalo energii především z tuků. Vtip je v tom, že naše tělo potřebuje obrovské množství tuků, které dokáží naše tělo pohánět bez problémů a bez pomalé a nenápadné vraždy, která údajně přichází po dlouhodobé konzumaci mouky a cukru.

Zastánci této diety se tedy otevřeně vysmívají všem ovesným vločkám a dalším produktům rádoby „zdravé výživy“, kterými nás krmí televizní reklamy. Některé její extrémnější verze naopak doporučují třeba kouření doutníků, které nejspíš evokuje vysedávání s tlupou u ohně.