Sousedské hlídky v Düsseldorfu nedaleko Kolína nad Rýnem mají už tisíce členů. Vyplývá to z počtu členů na Facebooku, které organizují. Skupina „Jeden za všechny, všichni za jednoho. Düsseldorf se o sebe postará sám“ uvádí, že spolupracuje s policií. Skupina se definuje jako uskupení nezávislé na politice či náboženství, které netoleruje jakýkoliv projev rasismu a radikalismu. Cílem skupiny je ukázat, že lidé mohou krizi vyřešit společně a mírovou cestou.

Podle policie ale bude potrestán každý, kdo se podílí na domobraně. Porušuje tím totiž zákon. Podobné skupiny vznikají také ve Stuttgartu a Kolíně nad Rýnem. Ty ale nechtějí podporovat sousedské hlídky. Jen chtějí přimět spoluobčany, aby byli opatrnější.

Německé vládě se totiž začíná celá situace vymykat z rukou. A útoků přibývá. Asi 250 radikálních fanoušků Legidy vymlátilo v pondělí výlohy obchodů a stánků s občerstvením v subkulturní čtvrti Connewitz. Muži byli maskovaní a v rukou měli baseballové pálky. Zničili několik obchodů a barů a napadali kolemjdoucí. Útoky se odehrály jen několik hodin poté, co Merkelová přiznala, že se uprchlická krize vymkla Evropě z rukou.