Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Uprchlíci do každé země: Německo představilo nový plán jejich přerozdělování

Uprchlíci do každé země: Německo představilo nový plán jejich přerozdělování
Zdroj: profimedia.cz
uprchlíci
Uprchlíci se podrobí první kontrole na vnějších hranicích Evropské unie, potom by se rozdělili mezi členské země, které by se zhostily samotného azylového procesu. Tak si Německo představuje reformu unijního azylového systému. Premiér Andrej Babiš zopakoval, že pro Česko je přerozdělování migrantů nepřípustné.

"Podnět k zamyšlení" rozeslala členským zemím Evropské unie německá vláda. Berlín má za to, že současný azylový systém se neobejde bez hluboké reformy. Klíčovou roli má sehrát unijní azylová agentura EUAA.

Shodu na reformě systému unijní země marně hledají už od roku 2015, kdy migrační krize vrcholila. Nejkritičtější situace je v Řecku a Itálie. Středomořským státům leží na stole tisíce nevyřízených žádostí o azyl. Německá výzva přichází dva měsíce po návrhu, že by si uprchlíky členové Evropské unie přebírali dobrovolně. S tím se však ztotožnilo jen pár zemí západní Evropy.

Podle nového návrhu by se migranti poprvé kontrolovali už na vnější hranici, přičemž by bylo už dopředu určeno, která země se postará o další postup. „Než vstoupí na území EU, určí EUAA, který členský stát bude odpovědný za vyřizování žádosti o azyl a za konečné rozhodnutí, zda bude žadateli poskytnuta ochrana,“ stojí v dokumentu z Německa, který se oproti předchozímu navrhovanému systému nezmiňuje o přesném počtu přidělených uprchlíků.

Babiš: Zásadně to odmítáme

Český premiér Andrej Babiš (ANO) přerozdělování migrantů nadále považuje za nepřijatelné. „Přerozdělování migrantů zásadně odmítáme, stejně odmítáme kvóty,“ řekl ČTK. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) bude Česko postoj koordinovat s dalšími zeměmi Visegrádské skupiny

Širší diskuse unijních ministrů vnitra nad návrhem proběhne příští týden v Bruselu. Česko současně čelí žalobě za odmítnutí předešlého systému přerozdělování, který členské státy schválily. Evropská komise zažalovala i Maďarsko a Polsko.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy