Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Umírali tu nepřátelé Mrázka: Mýtický areál na Orlíku je dodnes opředen tajemstvím

Devadesátky: Utajený areál na Orlíku, kde umírali nepřátelé Mrázka
Zdroj: eXtra.cz / Jiří Masojídek / Profimedia
+ Dalších 10 fotografií
EXTRA EXKLUZIVNĚ

Na počátku šedesátých let vznikl u budoucího Orlíku obří prominentní areál. Byly to vily pro nejvyšší komunistické funkcionáře, svou vilu tu měl Jakeš i Štrougal. Areál stavěli političtí vězni, nebyl ani v mapách. Po revoluci ho však světlejší budoucnost nečekala - koupil ho kontroverzní podnikatel Miroslav Provod a místo se stalo dějištěm celé řady velmi podivných a v mnoha případech násilných událostí. Podívejte se, jak areál vypadá dnes.

Seriál Devadesátky připomenul jisté události. Přes lednové sněhové bouře se blížíme lesy poblíž Orlíku k malé obci Vystrkov. Vzdálená kilometry přes les od nejbližší vesnice, skrytá za bludištěm lesních cest, leží oáza funkcionalismu uprostřed ničeho - hotel Orlík spolu s přilehlými vilami. Už když člověk na místo přijíždí, získává pocit, že sem vždy nemohl jen tak někdo. Snad proto, že areál nebyl velmi dlouho zanesen ani v katastrálním plánu, ani v mapách. Komunističtí pohlaváři velmi často trpěli paranoiou, která je nutila budovat útěková sídla tam, kde by je lid, který si je sám zvolil, v případě revoluce nenašel. A areál opravdu jako místo, kde se Milouš Jakeš dozvěděl o revoluci, posloužil. Právě tady ve své vile se nacházel 17. listopadu 1989, když v Praze "zuřila" revoluce.

Už když člověk přijíždí do areálu hotelu Orlík, pozná, že tohle nebylo klasické rekreační středisko. Na každých pár metrech nacházíme pouliční lampy, cesty jsou úzkostlivě vyasfaltované až k vilám a pouliční lampa nechybí dokonce ani u loveckého posedu. V požadavcích papalášů totiž bylo, aby se ke každé z luxusních vil dalo dostat autem, tedy spíš ikonickou vládní limuzínou značky Tatra. Každá z vil byla navržena význačnými architekty a postavena u komunistů "oblíbenými" politickými vězni. Ještě jedna zajímavost: vězni vilu nejen stavěli, ale i plánovali a projektovali.

Štrougal i Jakeš

Svou vilu tu měl Štrougal i Jakeš. Po revoluci, o které se Jakeš mimochodem dozvěděl, když pobýval na své orlické vile, však areál převzal kontroverzní podnikatel Miroslav Provod a začal psát neméně kontroverzní pokračování historie tohoto zvláštního místa. Provod byl kolega a velký kamarád Františka Mrázka. Mimo jiné spolu založili nadaci Interpo, jejíž tváří byl Karel Gott a která měla za úkol sbírat finance pro rodiny zabitých policistů. Jak milé od lidí, kteří měli mnoho z nich sami na svědomí.

V areálu se pak promenádovala samá známá jména. Vazby na něj měl zmíněný Mrázek s Provodem, ale neznámým člověkem tam nebyl ani Tomáš Pitr, Radovan Krejčíř či Petr Šebesta s Jakubem Konečným. Že vám poslední dvě jména nic neříkají? Za chvíli je objasníme. Začněme ale popořádku - po revoluci se totiž na areál začala valit podivuhodná smůla.

Miroslav Provod

Vše začalo v roce 1996, když Miroslavu Provodovi explodovalo u jedné z vil luxusní auto. Stane se, řeknete si, ale u jednoho z přátel Františka Mrázka prostě nejde nepomyslet na poněkud zvláštní náhodu. Další auto explodovalo o dva roky později, tentokrát patřilo manželce kontroverzního severočeského podnikatele Antonína Jecha. Několik let byl klid, pak ale mafiáni přitvrdili. V roce 2003 našli policisté Petra Šebestu, někdejšího velkého nepřítele příbramského fotbalového bosse Starky. Zastřelen byl několika ranami za jízdy na mopedu, mrtvý držel v ruce prázdnou nábojnici. Typická mafiánská poprava. Střelce nikdy nikdo nevypátral.

Jakub Konečný dopadl o trochu lépe, a to i navzdory tomu, že dělal s jedním z nejnebezpečnějších a nejnevyzpytatelnějších zločinců tehdejší doby, Radovanem Krejčířem. Svého někdejšího obchodního partnera měl nechat Krejčíř unést Čečencem, držet ho právě v orlickém areálu a vyhrožovat mu zbraní. Poté měl Krejčířovi Konečný podepsat několik nevyplněných směnek. Takhle se v devadesátkách dělal byznys.

Nerozluštěné tajemství

Areál už dnes žije vlastním životem. Dvě nejznámější vily rekonstruuje rodina Scheinerových, která pozemky pod nimi získala v restituci a pozornost návštěvníků toužících po senzačních odhaleních si spíše neužívá. Ostatní z vil jsou z velké části rekonstruované a slouží jako ubytovací kapacity pro rekreační areál. Některé vily mají své stálé obyvatele. Ale zvláštní pocit, který člověk má, když se prochází po hlubokých lesích, kde možná rozjímali Milouš Jakeš a o pár metrů dál Mrázek s Krejčířem, zde zřejmě zůstane navěky.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy