Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

Troufli byste si na ně? 7 nejbizarnějších náboženských rituálů, z nichž některé přežily dodnes

Hinduistický rituál Sati.
Zdroj: profimedia.cz

Na otázku, kolik celkem náboženství v současné době existuje (nebo dokonce kolik jich existovalo v celé známé historii lidstva), je prakticky nemožné odpovědět. Jedním z důvodů je i skutečnost, že jejich počet se neustále mění. V podstatě každé však má (mělo) nějaké společné rituály či obřady. Jaké jsou (byly) ty nejzajímavější a nejbizarnější?

1) Okipa – jedná se o složitý iniciační rituál, který podle přesvědčení mandanských indiánů dělal z chlapců muže. Mladíci čtyři dny nejedli, nepili ani nespali. Poté jim byl dřevěnými háky propíchnut prsní sval, byli zavěšeni a k nohám jim byla připevněna závaží. Jakmile se probrali z mdlob, nabídli Velkému Duchu jako oběť malíček levé ruky a následně absolvovali (s háky stále zabodnutými do svého těla) takzvaný „poslední závod“ kolem vesnice, aby se zjistilo, který z nich je nejsilnější.

2) Sati – hinduistický rituál, při kterém byla vdova (zpravidla oblečená do svatebních šatů) upálena společně s tělem svého zesnulého manžela.

3) Dia de los Muertos (Den mrtvých) – mexický svátek zemřelých, který se slaví vždy 1. listopadu. Pro mrtvé i živé příbuzné je nejprve zapotřebí připravit pohoštění. Dále je nutné postavit speciální oltář, na jehož poslední stupeň se umisťuje fotografie nebožtíka. Po setmění lidé vyrážejí na hřbitov, kde jedí, pijí a zpívají svým mrtvým.

4) Probodávání jazyka – dospívající muži na Papui-Nové Guineji podstupují drsný rituál, při kterém jim je mimo jiné několikrát probodnut jazyk. Tímto extrémně bolestivým způsobem očisťují své tělo od nežádoucích „ženských vlivů“, které jim předaly jejich matky.

5) Naghol – tento vanuatský rituál je předchůdcem moderního bungee jumpingu. Chlapci a mladí muži, kteří mají kolem kotníků uvázané pružné liány, se při něm odvážně vrhají z rákosové věže (čím starší jsou, z tím větší výšky skáčou). Hlavním cílem je oplodnit zemi a zajistit kmenu dobrou úrodu.

6) Aztécké rituály – lidské oběti byly nedílnou součástí celé řady různých náboženství, avšak Aztékové jsou obvykle považováni za jedny z největších krvežíznivců historie. Věřili totiž, že jde o jediný způsob, kterým lze potěšit bohy a oddálit předpovězený konec světa. Z tohoto důvodu se snažili své nepřátele nezabíjet přímo v boji, ale zajmout, aby jim později mohli zaživa vyříznout srdce z těla (nejběžnější forma obětování).

7) El Salto del Colacho (Ďáblův skok) – tradiční španělský rituál, který se koná každoročně v obci Castrillo de Murcia poblíž Burgosu. Děti, které se narodily během uplynulých 12 měsíců, leží na matracích na ulici a dívky na ně házejí okvětní lístky růží. Pak jim kněz požehná a muž převlečený za Ďábla je přeskakuje.

Související články

Další články