Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Třetí oběť Dlouhovlásky: Paruka je šunt, seděla jsem sama ve třídě a plakala, říká Sabina

+ Dalších 20 fotografií
Systematické zneužívání dárců a obdarovaných? Kadeřnický salon Dlouhovláska vybere od dárců vlasy s tím, že z nich udělá paruky pro nemocné děti. Reportéři eXtra.cz nechali otestovat na VŠCHT již třetí paruku, kterou salon věnoval vážně nemocné dívce Sabině. Tehdy jí bylo 11 let. Bohužel ani paruka pro Sabinku, která trpí nejagresivnější formou alopecie, není pravá. Je to opět šunt z umělé hmoty. Maminka Sabiny paní Šárka promluvila o tom, jak je Dlouhovláska podvedla.

Reportéři eXtra.cz oslovili paní Šárku, která měla pochybnosti ohledně pravosti paruky, kterou dostala před třemi lety od Dlouhovlásky její dcera Sabina. Čtrnáctiletá Sabina trpí agresivní formou alopecie.

Šárka se obrátila na Dlouhovlásku s prosbou o pomoc v roce 2016. Salon souhlasil a rodina paní Šárky se radovala. Tehdy bylo malé Sabině 11 let. Pocit štěstí ale trval pouhé čtyři měsíce. „Dcera má alopecii universalis. Po čtyřech měsících se paruka nedala vůbec nosit,“ řekla reportérům eXtra.cz maminka Šárka. Podívejte se na celý rozhovor. Paní Šárka i její dcera s natáčením souhlasily, chtějí varovat další lidi.

Na začátku bylo nadšení

Maminka popisuje spolupráci se salonem Dlouhovláska. Těšila se na paruku pro dceru. Věřila, že je vyrobena z pravých vlasů. „Na salon Dlouhovláska mě přivedla moje švagrová. Salon souhlasil s pomocí. Nabídli nám, že pro Sabinku vytvoří paruku z pravých vlasů. Poslali jsme míry hlavičky a oni nám sdělili, že nás budou kontaktovat. Abychom přijeli na předání a natočení videa,“ začala vyprávět svůj příběh maminka Šárka.

Paní Šárka s dcerou Sabinou si následně pro zhotovenou paruku přijely do salonu Dlouhovláska. „Jely jsme na předání. Byla to velká radost, když ji nasadili vlásky,“ popsala první pocity maminka Šárka.

Bez protokolu

„Nedostali jsme žádný předávací protokol. Bylo nám řečeno, že se máme o paruku starat jako o normální klasické vlasy. Tvrdili nám, že to jsou panenské vlasy,“ řekla paní Šárka. Paruka z pravých vlasů stojí cca 30 tisíc korun. Paní Šárka byla darem nadšená.

Sabina si paruku užila 4 měsíce

„Sabinka si hezké vlásky z Dlouhovlásky užila pouze čtyři měsíce. Po čtyřech měsících se vlasy zacuchaly,“ řekla reportérům eXtra.cz maminka Šárka s tím, že kontaktovala salon, co se to děje.

„Řekla jsem, že s dcerou okamžitě sedám do auta a jedu do Prahy. Požádala jsem je, zda nám to můžou na počkání nějak upravit,“ dodala Šárka.

Nejezděte sem!

„Bylo mi sděleno, že do Prahy nemám jezdit. Pouze chtěli, abych vlásky poslala poštou a oni mi je za tři měsíce pošlou zpátky,“ popsala paní Šárka styl komunikace.

„Já jsem jim řekla, ať se nezlobí, ale že moje dcera nemůže být bez vlásků, protože my jiné nemáme. Začala jsem tedy hledat jinou alternativu,“ sdělila eXtra.cz Šárka.

Seděla jsem v prázdné třídě a plakala…

Paruka, kterou dostala nemocná Sabina od Dlouhovlásky, nešla vůbec rozčesat. „Pořád se cuchala. Vlasy na paruce se neustále rozdělovaly. Jednou jsem ve škole musela poprosit naši asistentku, aby mě pustila do prázdné třídy, abych si mohla vlasy rozčesat. Bohužel to nešlo, začala jsem tam brečet, protože jsem vůbec nevěděla, co mám dělat. Snažila jsem se to rozčesat, ale prostě to nešlo,“ řekla plačící dívka.

Paruka je opět šunt

Maminka Šárka, jejíž dcerka trpí formou alopecie, při které dochází ke ztrátě ochlupení na celém těle, se rozhodla, že paruku poskytne k odborné expertize. Laboratorní test proběhl na VŠCHT a výsledek je stejný jako v předchozích případech. „Ani tato paruka není z pravých vlasů, opět se jedná o syntetiku,“ konstatovala vedoucí laboratoře Miroslava Novotná.

VŠECHNY DOSUD TESTOVANÉ PARUKY JSOU Z UMĚLÉ HMOTY. DLOUHOVLÁSKA O VLASECH LŽE

Příběhy dalších matek

Po zveřejnění příběhu podvedené maminky Gabriely Tůmové se reportérům eXtra.cz ozvala žena, která kvůli ochraně soukromí nechce být jmenována. Redakce eXtra.cz její identitu zná. I ona se rozhodla, že redakci poskytne paruku k odborné expertize.

„Jejich paruku nosím málo, ale jinou nemám. Paruku jsem měla tři celé dny na hlavě a pak se mi udělal na hlavě tmavý flek a pár pupínků,“ svěřila se eXtra.cz obdarovaná. Reportéři eXtra.cz nechali paruku opět otestovat na Vysoké škole chemicko-technologické.

„Bohužel se ani v tomto případě nejedná o pravé vlasy, ale o syntetiku,“ komentovala výsledek expertizy vedoucí laboratoře molekulové spektroskopie ing. Miroslava Novotná, CSc.

Onkoláček ukončil spolupráci, pak ho upláceli

Dlouhovláska roky spolupracovala s Nadačním fondem Šance onkoláčkům. Na konci července NF Onkoláček spolupráci se salonem Dlouhovláska ukončil. Majitelka Dlouhovlásky Petra Valentová se ale ze všech sil snažila, aby spolupráce s NF Onkoláček byla obnovena. Celá situace došla až tak daleko, že zakladatelce Onkoláčku byl nabízen úplatek.

„Poslední konverzace byla, kdy mi paní Valentová nabízela 50 tisíc za to, že tu spolupráci zachováme. Nabízela mi to navíc hotově, že mi to přiveze, aby to nešlo na transparentní účet. To jsem samozřejmě odmítla. Přišlo mi to naprosto absurdní,“ uvedli zástupci Onkoláčku.

VÝSLEDEK:

Nechali jsme otestovat tři paruky, o kterých salon tvrdí, že jsou z vlasů. Nejsou. Všechny tři jsou podle nezávislého testu vyrobeny z umělé hmoty. Dlouhovláska napadá maminky, že si příběh vymyslely. Je to lež. Maminky žádné testy v laboratoři nešvindlovaly. Když Dlouhovlásku upozornily na problém, bylo jim vyhrožováno. Některé se lekly a nebojí se mluvit až po letech.

Otázkou je, kam se tedy ztrácí vlasy, které Dlouhovlásce poskytují dárci. Jdou tyto vlasy na milionový byznys? Krade někdo skutečné vlasy a pak je dál prodává? A zoufalým matkám a nemocným dětem kupuje šunt za pár korun někde na netu? Připravujeme další podrobnosti.

KAUZA PŘEHLEDNĚ:

PRVNÍ ČÁST REPORTÁŽE JSME PŘINESLI ZDE

ZKUŠENOSTI S DLOUHOVLÁSKOU POPSALA I DALŠÍ NESPOKOJENÁ MAMINKA

STÍŽNOSTI NA SALON DLOUHOVLÁSKA SE MNOŽÍ

MAJITELKA DLOUHOVLÁSKY PŘIZNÁVÁ, ŽE DOCHÁZELO KE KRÁDEŽÍM A ZÁMĚNÁM VLASŮ

DLOUHOVLÁSKA SVEDLA FALEŠNOU PARUKU PRO ZUZANKU NA VLÁSENKÁŘKU

VÝSLEDKY ODBORNÉ EXPERTIZY PARUKY PRO ZUZANKU TRPÍCÍ ALOPECIÍ JSME PŘINESLI ZDE

Máte zkušenosti s darováním vlasů či podobnou charitou a zažili jste při něm nestandardní situace? Kontaktujte nás na redakce@extra.cz.

Související články

Další články