„Hlavními spojenci džihádistů, kteří podnikají krvavé útoky v západní Evropě, jsou lidé, kteří nedovedou rozlišovat mezi islámem a radikálním islamismem,“ uvedl Tomáš Halík.

Halík tak narážel na slova pátera Milana Badala, který v ČT uvedl, že džihádisté bojují proti křesťanství a islám se radikalizuje – psali jsme ZDE.

„Hlavním cílem extrémistů z IS je vyvolat konflikt mezi západním a muslimským světem tím, že se pokusí namluvit muslimům, že Západ neodmítá pouze fanatické džihádisty, ale islám jako takový. Hlavním spojencem v této válce džihádistů proti Západu jsou lidé, kteří nedovedou rozlišit mezi islámem a džihádistickými teroristy,“ uvedl Halík.

Halík se domnívá, že existuje způsob jak porazit teroristy. Západ by prý na svou stranu měl získat umírněné muslimy.

Této tezi Milan Badal nevěří. Podle něj umírnění muslimové mizí a islám se více a více radikalizuje.

Není to poprvé, co si Halík dovolil kritizovat své nadřízené. Je otázkou, jak se k této neposlušnosti kardinál Duka postaví.

Halík má na uprchlickou vlnu stejný názor jako Angela Merkel. Také německá kancléřka vidí v migrantech ekonomickou příležitost. Věří, že Evropa nápor uprchlíků zvládne. Teroristické akce jsou podle ní jen občasnými excesy.

„Pachatelé ve Würzburgu a Ansbachu přišli do Německa jako uprchlíci, kteří v Německu hledali ochranu nebo to předstírali a kteří šířili hrůzu a strach. Byli za tyto činy zodpovědní, vysmívají se zemi, která je přijala,“ uvedla dnes Angela Merkel. Zároveň ale dodala, že Německo nápor uprchlíků určitě zvládne.