1. Podíváte se, jak nejspíš bude svět skutečně vypadat v roce 2054. Steven Spielberg spolupracoval s řadou odborníků, aby vykreslil co nejvěrněji vypadající, ne příliš vzdálenou budoucnost. Reklamy, které jsou cíleny na konkrétní lidi, ještě nemáme.

2. Tom Cruise ve všech svých rolích dává do hereckého projevu všechno. Klidně ho nemusíte mít rádi v osobním životě nebo proto, že věří, že bude konec světa a zachrání nás mimozemská rasa Xenu, ale herec je to vynikající a je to tu vidět.

3. O Minority Report se dá velmi snadno mluvit jako o jednom z několika málo zástupců „inteligentního velkofilmu“. Nechybí tu nic, co musí být ve velkofilmech – tedy spousta triků a akce – ale má i velmi inteligentní scénář, který nese nějakou myšlenku.

4. Pokud nemáte rádi, když se ve filmech dělá cokoli s očima, zažijete pořádně děsivý zážitek. Ne, vážně, tu scénu s očima si pamatujeme dodnes, a to ten film běžel v kinech před 12 lety!

5. Ačkoli se zdá, že je Minority Report nikdy nepřestávající akce, a dokonce tak i působí, je tu nečekaně dost klidných momentů, kterým ovšem Steven Spielberg dokáže dát takový drajv, že vám i obyčejná konverzace přijde jako zběsilá akční scéna.

6. Nedá se ani pořádně říct, jaký žánr je Minority Report. Je to akce? Trochu ano. Je to sci-fi? Rozhodně! Je to drama? Určitě. Je to film noir? Asi nejvíc, protože hlavní hrdina se v podstatě snaží vyřešit zapeklitý detektivní případ.

7. Čeká vás také pár zvratů, které ovšem nejsou ve Spielbergově podání trapné, jako bývají u velké spousty jiných filmů.

8. Minority Report je film, který musí potěšit všechny fanoušky Blade Runnera, ze kterého si toho hodně půjčuje – nejen noirově detektivní zápletku, ale také vizi temné budoucnosti plné světel a reklam.

9. Film vychází z povídky Philipa K. Dicka a ukazuje, jak to byl geniální autor. Před více než třiceti lety napsal povídku, která je stále aktuální a odráží současná témata – sledování lidí, manipulaci, spoléhání se na technologie, na které by se spoléhat nemělo.

10. O hlavní roli měl zájem Arnold Schwarzenegger a nakonec tam nehraje. Naštěstí. To je také klad, ne?