Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Steroidová mafie v Česku StarDance 2018 Horoskop Zábava

Nejnovější kauzy

To je dojemné: Matka zachránila smrtelně nemocnou dceru svými játry

Sedmileté Lydii Warner byly transplantovány části jater její matky.

Žádné pouto není silnější než to mezi matkou a dítětem, které porodí. Pětatřicetiletá Kate Warner z Velké Británie se rozhodla své dceři Lydii (7) darovat vlastní játra a zachránit ji tak před jistou smrtí.

Přibližně před dvěma lety malé Lydii diagnostikovali velmi vzácnou formu rakoviny. Lékaři jí dávali maximálně několik týdnů života, ale její matka se odmítla vzdát bez boje. „Řekli nám, že už pro ni nemohou nic udělat, protože rakovina se rozšířila do jater a nyní v nich roste dalších devět nádorů. Snažili jsme se s Lydií trávit co možná nejvíc času a díky nadaci Make a Wish, která pomáhá nevyléčitelně nemocným dětem plnit jejich poslední přání, jsme se dokonce podívali do Disneylandu. Celou tu dobu jsem si ale říkala, že jsme ještě určitě nevyčerpali všechny možnosti – že stále existuje něco, co bych pro ni mohla udělat a co by jí pomohlo,“ vzpomíná Kate.

A pak se to stalo. Jeden z místních lékařů konzultoval Lydiin případ se svými kolegy z birminghamské dětské nemocnice a společně dospěli k závěru, že východiskem z této beznadějné situace by mohlo být odstranění primárního nádoru (společně se slezinou i částí slinivky břišní) a transplantace jater. Následné testy ukázaly, že nejvhodnějším žijícím dárcem je právě Kate. Ta pochopitelně ani na okamžik nezaváhala a příslovečného posledního stébla se pevně chytila.

V dubnu letošního roku tak Lydie prodělala náročnou šestihodinovou operaci, při které byla její vlastní játra nahrazena částmi jater její matky. Nyní, po třech měsících od zákroku, začala opět chodit do školy.

„Stále tomu nemohu uvěřit. Kdyby mi ještě nedávno někdo tvrdil, že se má dcera bude zase smát a dovádět se svými kamarády ve škole, považovala bych ho za blázna. Když vezmu v potaz, jak špatně na tom byla, nikdo mi nevymluví, že jsme byli svědky zázraku. A jsem opravdu vděčná za to, že jsem k němu mohla alespoň trochu přispět,“ prohlásila Kate tónem, který nepřipouštěl žádných námitek.

Mohlo by vás zajímat

Další články