Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tereza H. Výměna manželek Útok na mešitu Věra Bílá

Nejnovější kauzy

Teroristický útok v Bostonu je nejspíš opět dílem islámských radikálů, Amerika se obává další tragédie

Záchranáři na bostonském maratonu utíkají s nosítky přes
cílovou čáru.
+ Dalších 10 fotografií

Teroristické bombové útoky v cílové čáře bostonského maratonu si vyžádaly včera tři mrtvé a na 114 zraněných, 17 lidí je v nemocnici ve vážném stavu. Poklidnou sportovní událost narušil výbuch podomácku vyrobených bomb, které byly rozmístěny v koších podél trati, vyšetřovatelé dnes našli ještě dalších pět nevybuchnutých náloží.

Po prvotním šoku a ochromení z teroristického útoku, ze kterého je podezříván muž tmavší pleti s cizím přízvukem, který na maraton přijel v bílé dodávce, si vyšetřovatelé začínají klást otázky, kdo a proč za tím stojí. První verze prozatím hovoří o tom, že se jedná o muže arabské národnosti, a vyšetřovatelé FBI prohledávají byt dvacetiletého Saúda. Způsob provedení útoku a podezřelé osoby odkazují na útok islámských radikálů, i když Taliban vyvrátil, že by měl útok na svědomí.

Nálože byly podomácku připravené a v bombách byly ocelové kuličky, není proto divu, že je tolik zraněných. Svědci hovoří o mnoha utrhaných končetinách, z jedné rodiny přišli o nohy oba bratři, sestra a matka mrtvého osmiletého chlapce jsou ve vážném stavu v nemocnici.

Útoky mobilizují Ameriku, prezident Obama na rychle svolané tiskové konferenci slíbil hon na pachatele a okamžité zvýšení obrany. Vyšetřovatelé se obávají, že by to nemusel být poslední akt teroristů. Pod ochranou jsou teď hlavně města Washington a New York, kde by mohly být další cíle útoků.

Bostonský maraton má velmi dlouhou tradici, konal se již 117. ročník, a sportovní slavnost je hojně navštěvovaná, zejména rodinami s dětmi. Letos ho běželo i patnáct Čechů, ale nikdo z nich naštěstí nebyl zraněn. Odhaduje se, že návštěvníků bylo až půl milionu, tedy bohužel ideální událost na to, jak zranit či zabít co nejvíce lidí. Naštěstí ale zasáhla vyšší moc a bomby vybuchly „jen“ dvě.

Mohlo by vás zajímat

Další články