Británie má nového koníčka. Spousta Angličanů se v dobách ekonomické krize rozhodla své úspory využít trochu jinak a ve velkém skupují opuštěné španělské vesnice, ze kterých si pak dělají další druhý domov a počítají s tím, že až se recese přežene, ceny vyšplhají na trhu realit do astronomických vý­šin.

Jako například Neil Christie (61), otec dvou dětí, co si koupil polorozbořenou vesnici Pena Bella na severozápadě Španělska. Obyvatelé venkova totiž už nemají peníze na udržování svých domů, stěhují se do měst za prací a venkov tak chátrá. Protřelí makléři, co mají nosy na kšefty, v tom vycítili dobrý byznys a vesnice nabízejí rovnou celé.

Tak se k ní dostal i Neil, realitka zlevnila Penu Bellu z milionu čtyř set korun na milion sto a nějaké drobné. Se svou portugalskou manželkou Rosou se do ní přestěhoval a začal investovat zbytek svých úspor tím, že ji opět dává do pořádku vlastníma rukama.

A nelituje. Připravuje si tu doživotní bydlení v důchodu a tvrdí, že pobyt ve Španělsku má dobrý vliv na jeho srdce, zdravotní stav a necítí vůbec žádný stres. Až bude načase, zrenovovanou vesnici zase prodá nějakému bohatému zájemci nebo bude pronajímat domy na dovolenou. Jeho kalkulace je podle realitních makléřů správná. Na koupi vesnice totiž v žádném případě neprodělal.