Jste v jiném stavu a máte občas chuť na sklenku vína? Podle názoru některých odborníků tím svému miminku nijak neublížíte, vaše dítě pak navíc bude hodnější. Plyne to z nové studie britských vědců, které se zúčastnilo téměř 11 000 matek. Nastávající maminky prý bez obav mohou vypít až 175 ml vína, 50 ml lihoviny nebo necelý půllitr piva týdně.

Členové výzkumného týmu navštěvovali matky devítiměsíčních i sedmiletých dětí a dotazovali se jich na to, zda (případně jak často) během těhotenství požívaly alkohol. U starších dětí navíc byly provedeny testy s cílem posouzení jejich mentálního vývoje, zejména pokud jde o oblasti prostorového uvažování, matematiky a čtení.

Výsledky naznačují, že pravidelné pití nízkých dávek alkoholu v těhotenství by na mentální vývoj dětí skutečně mohlo mít pozitivní vliv. Děti narozené matkám, které přiznaly jednu dvě skleničky týdně, dosáhly v testech o něco lepších výsledků než děti abstinentek.

Ačkoliv závěry celé studie vypadají velmi zajímavě, je na každé ženě, jak s těmito informacemi naloží. Připomeňme, že jiní odborníci naopak tvrdí, že vyvíjející se plod může poškodit i malé množství alkoholu. Dále je nutno dodat, že případné negativní následky se mohou projevit až později než ve výše zmíněných sedmi letech života.