Je to už takový evergreen.

Arsenal na začátku kalendářního roku k titulu v Premier League vbíhá do cílové rovinky, ale těsně před ní zakopne a nakonec ztrácí body, kosí ho zranění a dochází mu dech, dokonce tak obludným způsobem, že je rád za účast v předkolech Ligy mistrů.

Věčný otloukánek, který už začínal být celému světu pro smích, se ale letos obdivuhodně zvedl.

A podle všeho letos dokulhá k ligovému titulu. Tohle jsou tři důvody, proč si myslíme, že letos „Gunners“ konečně zlomí své několikaleté prokletí.

  1. Slabá konkurence

Arsenal dokáže i přes svoje výprodeje obdivuhodně konkurovat miliardově nabité konkurenci. Neutrácí sice miliardy jako Chelsea nebo Manchester City, nemá tak silnou vítěznou morálku jako kdysi Manchester United, ale i přes to jim dokáže konkurovat. Chyběla mu však účelnost a mentalita vítězů.

Tu mají právě výše zmíněné týmy, ale letos prostě Arsenalu nedokáží konkurovat. United válčí na hřišti a mimo něj s nepopulárním Van Gaalem, City nepochopitelně ztrácí a Chelsea hledá sama sebe a je ráda, že nesestoupí. Na čele se tak překvapivě drží nováčci z Leicesteru a největší rivalové Arsenalu z Tottenhamu. Ani v jednom případě se však nejedná o týmy, které by měly zkušenosti s boji o titul a právě to ve finále rozhodne. Arsenal se navíc může opřít o znatelně silnější lavičku náhradníků. Zvláště i při letošní přestupové nudě Wengera ani nemusí bolet jeho tradiční neposilování.

2. Petr Čech

José Mourinho si asi do dneška drbe lysinu ze svého zpackaného rozhodnutí. V létě pustil svou někdejší oporu k největšímu konkurentovi a ta polila Gunners doslova živou vodou. Arsenal hrál několik let i v závěru sezony špičkový, produktivní fotbal, ale doplácel na klíčový element. Chyběl mu skutečně špičkový gólman, který by tým podržel.

Zmatkáři Almunia, Mannone nebo Szczesny svými kiksy připravili svůj tým v minulosti o klíčové body, které později s rozsáhlou marodkou stály Arsenal klíčové body. Letos se však může Arsenal opřít o českou zeď, která je nejenom spolehlivá, ale nadpozemsky neprůstřelná a právě díky ní Arsenal letos body tolik neztrácí. Pakliže strádá, tak je to pouze kvůli střelecké impotenci. V bráně problém rozhodně není.

  1. Štěstěna

Zvláště u Arsenalu zní tento bod možná trochu úsměvně, ale vypadá, že letos nad Gunners stojí nejspíše i pánbůh. Arsenalu letos hraje do karet i dřívější nešťastná konstelace. Když ztratí Arsenal, ztrácejí i soupeři, zranění si za celý tým vybírá jenom Rosický, a když je potřeba, přicházejí i góly z naprosto posledních akcí, jako tomu bylo o víkendu v případě Dannyho Welbecka.

Arsenalu letos zkrátka hraje všechno do karet a je jasné, že pokud nevyhraje titul letos, tak už asi nikdy. Lepší konstelaci hvězd totiž jen tak mít nebude.