Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Takhle vypadá vůbec první selfie na světě! Kdo na ní je a proč stojí takový balík?

Zdroj: Oscar Rejlander
+ Další 2 fotografie

Selfie se dělalo už kolem roku 1850! První takovou selfie v historii je fotografie Oscara Rejlandera, který vyfotil sám sebe právě kolem toho roku. A možná i díky tomu je originál tohoto obrázku hodně ceněný, protože se nedávno prodal na aukci v Londýně za neuvěřitelných 2,5 milionu korun.

Ale přece jen jde o selfíčko, které vzniklo více než 200 let předtím, než ho začali dělat všichni To přece musí mít nějakou hodnotu.

Fotografie byla objevena v kolekci obrázků od známého švédského umělce. Majitel původně netušil, jakou hodnotu může celá kolekce mít, a předpokládal, že za ni dostane v přepočtu zhruba 4000 korun. Neměl nejmenší tušení, že jenom samotné selfie je možné prodat za tak obrovskou částku. Londýnská aukční síň ale velmi rychle zjistila, že jde o velmi unikátní album velmi raných fotografií, takže jeho hodnota bude mnohem, mnohem vyšší.

Oscar Rejlander se proslavil ve své době fotografickými montážemi, které vyráběl ze 32 negativů. Byl to také dost kontroverzní umělec, protože některé jeho subjekty na fotografiích byly částečně nahé, ale umělecká obec ho začala respektovat, jakmile některé jeho montáže zakoupila královna Viktorie pro svého manžela prince Alberta.

Sám Rejlander prodal v 19. století své fotografie námořnímu inženýrovi kapitánu Georgi Browningovi a jeho rodina je postupně dědila, až se současný majitel rozhodl prodat je na aukci

Související články

Další články