Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Paurová Extra Host (pořad) Počasí Bohumín

Nejnovější kauzy

Takhle vypadá budoucnost automobilové dopravy: Vůz poháněný thoriem stačí „natankovat“ jednou za sto let!

Koncept Cadillacu navržený Lorenem Kulesusem.
Zdroj: industrytap.com

V současné době po světě jezdí přibližně jedna miliarda motorových silničních vozidel (nákladních a osobních automobilů, autobusů atd.), která do ovzduší uvolňují znečišťující látky. Zkuste si však představit, že každé jedno z nich by spotřebovalo pouhých 8 gramů paliva, přičemž toto nepatrné množství by mu stačilo až na sto let provozu.

Pokud vám to připadá jako naprosté sci-fi, vězte, že thorium – velmi slabě radioaktivní kovový prvek – má potenciál uvolňovat obrovské množství energie. Se zkouškami thoriového paliva, které by v jaderných elektrárnách časem mohlo nahradit uran, se už začalo například v Norsku.

Americká společnost Laser Power Systems (LPS) se proto rozhodla zdvihnout ležící rukavici a začala pracovat na vývoji nového alternativního pohonu využívajícího kompaktní thoriový laser. „Domníváme se, že se jedná o velmi perspektivní záležitost. Vždyť jeden gram thoria obsahuje stejné množství energie jako 28 000 litrů benzínu,“ uvedl generální ředitel LPS Charles Stevens.

Tato myšlenka nicméně není ničím novým. V roce 2009 známý designér Loren Kulesus navrhl koncept Cadillacu s thoriovým generátorem – s jeho realizací to ovšem již bylo horší. Pokud ale LPS uspěje, masové výrobě těchto futuristicky vypadajících vozů by nic nemělo bránit.

Související články

Další články