1. Dřevo, díky kterému přežila Rose

Kus nábytku, díky kterému přežila Rose potopení Titaniku, mohl možná opravdu někomu zachránit život. Kus skříně byl totiž kvůli filmu vyroben podle skutečného dochovaného exempláře z lodi. Ten se nachází ve sbírkách Maritime Museum of the Atlantic ve městě Halifax spolu s dalšími artefakty z Titaniku.

2. Málem bez famózní hudby

Režisér James Cameron tvrdošíjně trval na tom, že nechce k filmu žádnou píseň. Celý film měl být bez hudby v pozadí a to dokonce platilo i pro titulky. Bez jeho svolení ale James Horner kontaktoval kanadskou zpěvačku Celine Dion a společně napsali dnes již kultovní song My Heart Will Go On. Skladba nakonec vyhrála Oskara a vynesla Celine Dion na vrchol popularity.

3. Film dražší než samotná loď

A teď se podržte. Náklady na film dosáhly neuvěřitelných 200 milionů dolarů, což je mnohem víc, než postavení skutečného Titaniku! Originální loď byla postavena na začátku 20. století za 7, 5 milionu, což by se ale v roce 1997 stále rovnalo 150 milionům.

4. Kdo byla Rose?

James Cameron se pro roli Rose inspiroval americkou avantgardní umělkyní Beatrice Wood. Byla to talentovaná žena, která studovala v Paříži a věnovala se psaní a sochařství. Její životní příběh a odvaha se staly vzorem pro „starou“ Rose, která má ve filmu 100 let. Opravdová Beatrice Wood neměla s Titanikem nic společného.

5. Tajemství Jackovy role

Postava Jacka byla od začátku až do konce vymyšlená režisérem. Ten pro ni nenašel žádnou inspiraci v žijících osobách. Ba naopak. James Cameron vyrazil na hřbitov v Halifaxu, kde je pohřbeno přes 300 lidí, kteří nepřežili střet lodi s ledovcem. Jméno Jack Dawson ho zaujalo a vytvořil pro něj postavu, kterou si později zahrál Leonardo DiCaprio.