Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Tajemné město Zahrádka zmizelo pod hladinou: Zbyl jen kostel, kde StB umučila kněze Josefa Toufara

Tajemné město Zahrádka zmizelo pod hladinou: Zbyl jen kostel, kde StB umučila kněze Josefa Toufara
Zdroj: fotoarchiv Miloše Doležala
+ Dalších 15 fotografií
velká galerie
Na břehu vodní nádrže Švihov se tyčí tajemný románský kostel sv. Víta, který je jedinou památkou na zatopené městečko Zahrádka. Ještě před několika lety nebylo vůbec jasné, zda kostelíček zůstane stát, nebo bude muset být stržen. Naštěstí se podařilo vybrat dostatečně velkou sumu na to, aby památka byla zachována. Z magického městečka nakonec zbyly jen tři památky a tragický příběh kněze Josefa Toufara umučeného StB.

Zaplatil Josef Toufar životem kvůli zázraku?

Josef Toufar se narodil 14. července 1902. Katolickým knězem se stal až v roce 1940 a svou dobrotivostí a laskavostí si okamžitě získal srdce všech občanů. Josef Toufar působil na farnosti v Zahrádce u Ledče nad Sázavou od roku 1940 do roku 1948. V dubnu roku 1948 byl přeložen do nedaleké Číhoště.

V roce 1949 se při Toufarově kázání stal zázrak. Zhruba půlmetrový kříž se sám od sebe pohnul. Zpráva se začala rychle šířit a lidé se začali sjíždět k místu. To se bohužel nelíbilo tehdejšímu komunistickému režimu, který brojil proti katolické církvi.

Toufar se navíc politicky angažoval a díky němu v Zahrádce nezvítězila ve volbách komunistická strana, ale lidovci. Komunisté kněze Toufara následně zatkli, vyslýchali a mučili. Snažili se z něj dostat přiznání, že s křížem hýbal on.

Po mučení a výsleších, které trvaly několik týdnů, Toufar v roce 1950 podepisuje dodatek, ve kterém popsal technické provedení zázraku. V roce 1994 se zjistilo, že autorem textů dvou výpovědí byl někdo jiný. 25. února 1950 Josef Toufar umírá na prasklý vřed.

Tajemné městečko Zahrádka

Malebné městečko Zahrádka, které mělo zhruba tisícovku obyvatel, muselo být v 70. letech zaplaveno kvůli stavbě vodní nádrže Švihov. Ačkoliv se jednalo o opravdu malé městečko, místní měli vlastní stadion, kašny, samoobsluhy, železárny, textil a činžovní domy.

Dnes už nic kromě kamenné kašny, sochy Panny Marie a kostelu nestojí. Před více než čtyřiceti lety se tehdejší inženýři rozhodli, že nechají městečko zatopit a vznikne zde vodní nádrž Švihov.

Želivská přehrada, jak jí s oblibou říkají místní, v současné době slouží jako zásobárna vody pro více než milion lidí v Praze, středních Čechách a na Vysočině.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy