Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott leukemie StarDance 2019 Nemoci z lásky Dlouhovláska

Nejnovější kauzy

Tajemné město Zahrádka, které zmizelo pod hladinou: Zbyl jen kostel, kde umučili kněze

+ Dalších 14 fotografií
velká galerie
Na břehu vodní nádrže Švihov se tyčí tajemný románský kostel sv. Víta, který je jedinou památkou na zatopené městečko Zahrádka. Ještě před několika lety nebylo vůbec jasné, zda kostelíček zůstane stát, nebo bude muset být stržen. Naštěstí se podařilo vybrat dostatečně velkou sumu na to, aby památka byla zachována. Z magického městečka nakonec zbyly jen tři památky a smutná historka o umučeném knězi.

Malebné městečko Zahrádka, které mělo zhruba tisícovku obyvatel, muselo být v 70. letech zaplaveno kvůli stavbě vodní nádrže Švihov. Ačkoliv se jednalo o opravdu malé městečko, místní měli vlastní stadion, kašny, samoobsluhy, železárny, textil a činžovní domy. Dnes už nic kromě kamenné kašny, sochy Panny Marie a kostelu nestojí.

Před více než čtyřiceti lety se tehdejší inženýři rozhodli, že nechají městečko zatopit a vznikne zde vodní nádrž Švihov. Želivská přehrada, jak jí s oblibou říkají místní, v současné době slouží jako zásobárna vody pro více než milion lidí v Praze, středních Čechách a na Vysočině.

K městečku Zahrádka, které zmizelo pod vodní hladinou, se váže také příběh faráře Josefa Toufara. Díky své dobrotivosti a laskavosti si farář okamžitě získal srdce všech občanů. Josef Toufar působil na farnosti v letech 1940 až 1948.

Problém nastal po válce, kdy se Toufar začal politicky angažovat a díky němu v Zahrádce nezvítězila ve volbách komunistická strana, ale lidovci. Komunisté kněze Toufara následně zatkli, vyslýchali a mučili. Vy se nyní podívejte do galerie na 17 unikátních fotek kostelíčku a jeho okolí.

Mohlo by vás zajímat

Další články