Třiatřicetiletá zdravotní sestra Beth Whaanga postovala na svůj Facebook akty svého těla po operaci, kterou podstoupila jako součást léčby rakoviny prsu. Doufala, že svým příběhem přispěje k osvětě a prevenci svých přátel. Mnozí z nich si však namísto podpory neodpustili jedovaté poznámky a přehnané reakce.

Svou diagnózu zjistila přesně v den svých 32 narozenin. Jako součást vyšetření podstoupila i genetické testy, v jejichž rámci bylo zjištěno, že je nositelkou BRCA2, genu zodpovědného za zvýšené riziko prsu a vaječníků. Beth proto podstoupila oboustrannou mastektomii, hysterektomii, lymfadenektomii.

Jizvy na svém těle se rozhodla ukázat proto, aby rozšířila povědomí o této nemoci a pomohla ostatním ženám postiženým rakovinou.

Sérii fotografií s názvem „Pod červenými šaty“ nafotila její přítelkyně Nadia Masot.

„Chtěla jsem ženám ukázat svou sílu a odhodlání, ale i bolest a zranitelnost. Ukázala jsem své zjizvené tělo a vtáhla tak druhé do svého příběhu,“ sdělila Beth serveru Huffpost.

„Fotografie začali lidé okamžitě sdílet, ale reakce nebyly takové, jaké jsem předpokládala. Mnozí z nich mi vytýkali, že fotografovat mé nahé tělo je nevhodné,“ popsala. „Vím, že jsou možná kontroverzní. Ale je to mé tělo, jsem to já. A věřím, že mnohým ženám jsem dodala sílu,“ uzavřela.

Základním předpokladem pro správnou léčbu je totiž prevence. A právě to chtěla odvážná Beth ženám připomenout.