Pražské protonové centrum na pražské Bulovce má jeden světový unikát, díky němuž může úspěšně léčit nemocné s rakovinou. Nová technologie je šetrnější než dosud používané způsoby léčby a má lepší výsledky.

Jedinečná metoda, kterou pražská ozařovna k léčbě nádorů používá, je tzv. tužkové skenování nádoru pomocí otočného ramena. Přístroj při něm „obkreslí“ nádor a jeho ozařování protonovým svazkem proběhne s minimálními dopady na okolní tkáně. Lze tak léčit i nádory, jejichž ozařování nebylo dosud možné. Díky této technologii mohla být léčena například i čtrnáctiletá dívka s nádorem mezihrudí, kterou v protonovém centru začali léčit okamžitě, ačkoliv financování léčby nebylo schváleno pojišťovnou.

„Dospěli jsme k závěru, že v tomto případě nelze otálet a čekat na vyřešení byrokratických záležitostí. Věříme, že mladá pacientka má díky naší unikátní léčebné metodě dobré šance na vyléčení,“ vysvětluje hlavní lékař MUDr. Jiří Kubeš. Pražské protonové centrum pomáhá léčit kromě nádorů mozku a prostaty také všechny další typy nádorů, které jsou vhodné k ozařování. Zásadní průlom představuje protonová léčba v případě nádorů slinivky břišní a jater, které se doposud účinně léčit nedaly. Největší problém bohužel představují české zdravotní pojišťovny, které léčbu touto metodou zatím nechtějí hradit – a i proto se zatím do Prahy jezdí léčit především cizinci.