Zatímco se svět už několik let potýká s nevyléčitelným onemocněním AIDS, které způsobuje virus HIV, objevila se další nákaza, která je stejně nebezpečná. Jmenuje se Chagasova nemoc a ve Spojených státech se jí nakazilo už víc než 300 000 lidí, převážně v hispánských komunitách.

Takzvaný nový AIDS způsobuje parazit Trypanosoma cruzi ve Střední a Jižní Americe, téměř výlučně ve venkovských oblastech. Kvůli migraci se však objevují nové případy v USA. Přenašečem onemocnění jsou ve většině případů dravé, krev sající ploštice (známé pod tamními názvy jako vinchuca, barbeiro, chipo nebo kissing bug, tzv. líbající brouk). Proto se jeho bodnutí říká polibek smrti.

K příznakům patří horečka, únava, bolesti těla, vyrážka, průjem, zvracení a hlavně nateklé, fialově zbarvené oční víčko. Pokud se její příznaky včas nepodchytí, pacient se po počátečním stádiu začne cítit, že se uzdravil, ale pak přichází po letech vážné poškození, jako je zvětšení srdce, srdeční arytmie, zápal srdečního svalu, trombóza, angina pectoris atd.), poruchy střevního traktu a neurologické problémy. V chronické fázi často nastává smrt. „Byli jsme v šoku, jak mnoho jedinců bylo pozitivních na test této nemoci a kolik lidí s problémy srdce onemocnělo právě touto chorobou,“ uvedla pro Daily Mail epidemioložka Nolan Melissa Garcia. Vědci se totiž obávají, že se tato nemoc stále podceňuje a její neustálé šíření může mít fatální následky.

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace žije na světě 12 milionů infikovaných osob, z čehož ročně umírá asi 14 000 lidí.