Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

V Mnichově vystříleli nákupní centrum, na místě je 8 mrtvých, 3 pachatelé jsou na útěku

+ Dalších 30 fotografií
ONLINE: V nákupním středisku Olympia v německém Mnichově došlo ke střelbě na zákazníky. Na místě je podle odhadů až 8 mrtvých lidí. Tři střelci jsou zřejmě na útěku. Mnichov je na nohou a stahují se sem policejní jednotky z Německa. Spekuluje se o tom, kdo stojí za masakrem.

Online zpravodajství pro tuto chvíli končí. Pokud se bude něco nového dít, tak se zase k online přenosu vrátíme. Děkujeme za pozornost!

9:28 – K útoku v Mnichově se vyjádřil na Twitteru i premiér Bohuslav Sobotka. „Vyjadřuji hlubokou lítost nad oběťmi útoku v Mnichově, soustrast jejich rodinám a plnou podporu a solidaritu Bavorsku a Německu.“

9:23 – Česká policie zrušila posílení hlídek na hranicích. Podle mluvčího policejního prezidia Jozefa Bocána byla tato opatření zrušena po oznámení německé policie, že byl nalezen útočník z nákupního centra.

8:45 – K obchodnímu domu lidé přinášejí květiny a zapalují svíčky.

7:30 – Mezi oběťmi útoku v Mnichově nejsou podle informací německé policie čeští občané.

6:46 – Opět v Mnichově funguje veřejná doprava a lidé můžou vyjít do ulic.

6:45 – Útočníkem je Němec Íránského původu. Po činu spáchal sebevraždu jen kilometr od obchodního centra. Zabil 9 lidí.

0:40 – Mezi zraněnými jsou i děti, jednou z mrtvých je patnáctiletá dívka.

0:20 – Bylo uzavřeno mnichovské hlavní nádraží. Obyvatelé Mnichova by vůbec neměli vycházet ven.

0:15 – Úřad kancléřky Angely Merkel vydal prohlášení. Píše se v něm, že Německo si teroristy nesmí nechat sebrat vlastní způsob života.

0:10 – Televize ARD uvedla, že mrtvých může být až dvacet.

23:51 – Jedna žena prý slyšela arabské výkřiky. „Střílel přímo na děti, které nemohly utéct. Volal Alláhu akbar. Vím to, protože jsem muslimka. Slyšela jsem to,“ uvedla jedna ze svědkyň střelby pro CNN.

23:46 – U mrtvého těla muže se našel batoh. Podobný mohl mít střelec. Batoh prohledává pyrotechnik, údajně v něm může být výbušnina.

23:39 – Objevují se spekulace, že jedno tělo bylo nalezeno s průstřelem hlavy u řeky Isaar. Mohl jeden ze střelců spáchat sebevraždu?

23:27 – Bezpečnostní expert Andor Šándor v České televizi uvedl, že nelze vyloučit, že pachatelé mohli útočit v souvislosti s teroristickým činem A. Breivika. Tento norský masový vrah zabil 77 lidí také 22. července – více ZDE.

Mají útoky v Norsku a v Mnichově nějakou spojitost?

23:18 – „Pokud někdo v obchodním centru zahájí palbu s dlouhou střelnou zbraní a zabije osm lidí, musíme pracovat s předpokladem, že to nebyl normální zločin, ale teroristický čin,“ odpověděl podle The Guardian mnichovský policejní mluvčí na otázku, zda se jedná o teroristický čin.

21:37 – Německá police potvrdila, že si útok vyžádal nejméně 8 mrtvých. Počet zraněných není znám.

21:25 – Čeští občané mají k dispozici nouzovou linku Generálního konzulátu ČR v Mnichově: 0049 172 8121 484.

21:11 – Podle německých médií je jeden ze střelců mrtvý, zastřelil se prý sám. Oficiálně to však zatím nikdo nepotvrdil.

20:57 – Podle svědků útočník křičel: „Já jsem Němec!“

20:53 – Česká policie preventivně posiluje hlídky v obchodních centrech a na hranicích s Německem.

20:49 – Policie útok oficiálně označila za teroristický.

20:37 – Česká policie má v plánu posílit hlídky v obchodních centrech a na hranicích.

20:36 – „V tuto chvíli je předčasná otázka, zda tam byli i Češi. Dívali jsme se, kolik máme registrovaných občanů na místě. Jde o 80 Čechů. Všem přijde SMS se základními informacemi a bude tam telefonní linka, kam mohou volat,“ řekla Michaela Lagronová z ministerstva zahraničí pro stanici ČT24.

20:25 – Je uzavřeno hlavní nádraží, jsou kontrolovány všechny vlaky. Policie dělá vše pro to, aby pachatele co nejdřív chytila.

20:18 – Policie důrazně žádá občany Mnichova, aby nevycházeli ze svých domovů.

20:13 – Podle některých zdrojů útočníci pokračovali ve střelbě i v mnichovském metru. Policie celý prostor evakuuje. V ulicích jsou 3 neznámí ozbrojení muži.

20:09 – Police podle výpovědi svědků pátrá po třech ozbrojených mužích.

20:05 – Bavorský ministr vnitra uvedl pro televizní stanici NTV, že oběti jsou jen tři. Dříve se hovořilo o tom, že jich je 10 nebo dokonce 15.

20:00 – Policie uvedla, že neví, kde se střelec momentálně nachází. Je možné, že pachatelů je více.

Střelba se ozvala v pátek večer kolem šesté hodiny. Deník Süddeutsche Zeitung uvedl, že podle policejních zdrojů je na místě několik mrtvých. První odhady hovořily o tom, že mrtvých je 10. Nyní se hovoří o tom, že by jich mohlo být až dvacet.

Celý prostor nákupního centra je momentálně uzavřen, policie uzavírá i další ulice. Střelec je totiž stále na útěku. Podařilo se mu údajně z budovy zmizet a vnikl do systému mnichovského metra.

Informace ohledně střelby jsou zatím nejasné a sociální sítě plní videa vyděšených lidí vybíhajících z místa. Oblast hlídá stovka policistů v neprůstřelných vestách, nad obchodním centrem létá vrtulník se speciální jednotkou.

Všechny zajímá, zda jde o čin šílence, nebo jde o organizovanou teroristickou akci. Je možné, že střelec byl jen jeden. Ale také je možné, že v obchodním domě udeřilo více teroristů najednou. Podle některých zdrojů je v budově obchodního centra uložena bomba. Na místě jsou pyrotechnici.

Související články

Další články