Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Strach z nákazy koronavirem: Manuál, jak se chránit, až se potvrdí smrtící nákaza v Česku

Strach z nákazy koronavirem: Manuál, jak se chránit, až se potvrdí smrtící nákaza v Česku
Zdroj: archiv
+ Dalších 15 fotografií
EXKLUZIVNĚ
S počátkem tohoto roku přichází na scénu nový vir - koronavirus, který doposud zabil nejméně 107 lidí, téměř 4500 lidí se jím nakazilo. Jde pouze o oficiální čísla. Reálná mohou být mnohem vyšší... Podle dosavadních informací se virus přenáší z člověka na člověka. Pochází z Číny a první případy nákazy se už objevily i v Evropě. Co byste ale měli dělat, až se nákaza objeví v Česku?

Hlavní hygienička České republiky Eva Gottvaldová je přesvědčena, že pokud by se koronavirus objevil v naší blízkosti, jsme na tuto variantu připraveni. V momentě, kdy se v Česku objeví první nemocný, je zejména důležité zjistit, jak se do Česka dostal. Zatím se vyšetřovala dvě podezření na toto onemocnění, a to žena na pražské Bulovce a muž v Kroměříži

"Záleží na tom, kde se objeví a v jaké fázi. Pokud se to zjistí už na palubě letadla, jsme hned informováni, je nutná komunikace s ostatními členskými státy. Vyžádali bychom si data od letecké společnosti o jedincích, kteří s ním byli v úzkém kontaktu, a ty, pro které je to významné, bychom kontaktovali. Pokud by se to zjistilo až u nás, lékaři musí informovat místně příslušnou hygienickou stanici," uvedla Eva Gottwaldová s tím, že potenciál rozšíření do Evropy se považuje za pravděpodobný.

Podle hlavní hygieničky kontakt s nemocným ještě neznamená, že se musíte nakazit. "Je známo, že je tam interhumánní přenos. To znamená z člověka na člověka. Je identifikován ve velmi úzkém kontaktu, takže v rodině, ale ne jednorázovém. Ale delší dobu trvajícím. Nový vir může mít nějaké odlišné vlastnosti oproti tomu, co víme o předcházejících koronavirech SARS i MERS. Když jsou lidi vedle sebe pět nebo deset metrů a chvilku, neznamená to, že už tady máme nebezpečí."

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Manuál, jak se chránit

A jak se chránit v případě, že koronavirus dorazí do Česka? Hygienická stanice hlavního města Prahy zveřejnila aktuální doporučení ministerstva zdravotnictví pro občany v souvislosti s aktuálním výskytem čínského koronaviru 2019-nCoV.

Jak se koronavirus přenáší?

Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu, který trvá delší dobu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest.

Jaké skupiny obyvatel jsou nejohroženější?

Mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, dětské skupiny, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou.

Jaké je teď riziko pro Evropu?

Potenciál rozšíření do Evropy se považuje za pravděpodobný, úroveň je střední. Vysokou úroveň mají země jako Thajsko, které mají intenzivní styk s Wu-chanem, kde je ohnisko nákazy.

Jak se chránit?

Důležité je postupovat tak jak při klasickém respiračním onemocnění, jako v aktuálním chřipkovém období:

  • vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní
  • dodržovat základní hygienická pravidla
  • používat například i dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí
  • nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí
  • jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním, by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat nejlépe jednorázové kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou! (kapénky se pak mohou přenést dál)
  • samozřejmě i zdravotníci sami by se měli chránit, jelikož jsou to právě oni, kteří přicházejí s pacienty nejvíce do styku

Pro ty, kdo cestují:

Bartošová brala úspěchy jako samozřejmost, svou slávu ale neustála, tvrdí její první manažer. Showbyznys ji semlel

Související články

Další články

Nejnovější kauzy