Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Špatné zprávy: První dávka vakcíny od Pfizeru není dost účinná, tisíce očkovaných chytily covid

Špatné zprávy: První dávka vakcíny od Pfizeru není dost účinná, tisíce očkovaných chytily covid
Zdroj: Profimedia
První dávka vakcíny proti koronaviru od firmy Pfizer není natolik účinná, jak výrobce uvádí a jak se očekávalo. Řekl to hlavní izraelský koordinátor boje proti koronaviru Nachman Aš, se zprávou přišly Novinky.cz. Odborník Aš se odvolává na statistiky, kdy se v mezidobí po podání první dávky a při čekání na dávku druhou infikovalo 12 400 izraelských občanů.

Izraelský koordinátor boje proti koronaviru Nahman Aš řekl, že se mnoho lidí nakazilo v období mezi první a druhou vakcínou-vakcina. První dávka je prý méně účinná, než se myslelo a nižší než data, která předložila společnost Pfizer. Aš dodal, že než se v organismu rozvine imunita, může to klidně trvat deset i více dní.

Firma loni v prosinci sdělila, že její vakcína má po první dávce účinnost 52 procent, zatímco po druhé dávce už 95 procent.

Novinky.cz uvádějí, že prohlášení Nahmana Aše přichází v momentě, kdy některé země zvažují odklad druhé dávky kvůli nedostatečným dodávkám vakcín. Třeba Velká Británie rozhodla, že umožní podání druhé dávky až dvanáct týdnů po prvotním naočkování. Britští experti na boj s epidemií počítají s nižší účinností než při rychlém podání dvou dávek. To znamená, že se jim i při nedostatečném množství vakcín podaří naočkovat více lidí a zamezí tak šíření viru. Doporučený odstup mezi dávkami jsou tři týdny.

Řada odborníků ale s britskými experty nesouhlasí, dle nich je Brity navrhovaný odstup moc velký. Ani samotná společnost Pfizer s tím nesouhlasí. Tvrdí, že nemá testy, které by mohla dodat jako důkaz, že jedna dávka funguje déle než tři týdny.

Poradce britské vlády Patrick Vallance říká, že všechny vakcíny budou ve skutečnosti méně účinné, než říkají jejich studie. A že Británie by měla bedlivě studovat všechny údaje, aby zjistila, jaký účinek vakcíny mají.

V Izraeli je v současné chvíli proočkováno 30,14 procenta lidí z devítimilionové populace. „Viděli jsme, že mezi očkovanými a neočkovanými nebyl žádný rozdíl do 14. dne po očkování,“ řekl profesor Ran Balicer, zástupce největšího izraelského poskytovatele zdravotní péče Clalit. „Ale 14. den po očkování byl zaznamenán pokles pozitivity o 33 procent ve skupině očkovaných, nikoli ve skupině neočkovaných. To je opravdu dobrá zpráva,“ konstatuje. Izrael se tak chce držet prvotní strategie a dodržet rozestup mezi jednotlivými dávkami, co nebude delší než tři týdny.

Že se účinnost první dávky vakcíny firmy Pfizer začala projevovat až dva týdny po očkování, dokládají i podklady amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv.

Světová zdravotnická organizace (WHO) s posouváním termínu podání druhé dávky očkování nesouhlasí. Uvedla, že vlády by měly dát lidem další dávku v rozmezí 21 až 28 dnů od podání dávky první. Tím by se zajistilo, že vakcína funguje dlouhodobě. Velkou Británii však nekritizovala. Světová zdravotnická organizace konstatovala, že vláda byla nucena učinit obtížné rozhodnutí kvůli spirálovitému nárůstu počtu nakažených a úmrtí v posledních týdnech.

Související články

Další články