Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Monika Absolonová

Nejnovější kauzy

Soudy řeší zbytečnou smrt miminka v krčské nemocnici! Obviněná lékařka zřejmě nepochybila poprvé!

Zdroj: archiv
+ Další 4 fotografie

Soudy začaly řešit děsivý případ pravděpodobného pochybení pediatričky a lékařky dětské kliniky krčské Thomayerovy nemocnice, Václavy K. (56), kterou společně s nemocnicí viní jak zoufalí rodiče, tak státní zástupce z předloňské smrti půlroční Adélky V., u které obviněná během služby na pohotovosti nepoznala triviální diagnózu - zauzlovaná střeva.

Poznat ji dle znalců ale mohla jen těžko, neprovedla totiž řadu základních úkonů, které provést měla, dítě dokonce ani neprohmatala.

Adélku její matka v červnu 2012 dvakrát přivezla na pohotovost krčské nemocnice se silným zvracením, ale i při druhé návštěvě, kdy tvrdila, že dítě zvrátí hned vše, co mu podá, byla obviněnou odeslána domů s tím, že má malé podávat čaj (!) a v případě zhoršení stavu večer přijít, načež kojenec zemřel doma v náručí zoufalé matky, která se jej ještě společně se sousedy pokoušela oživovat.

Ti všichni, včetně otce dítěte a jeho sedmileté dcery, která utrpěla trauma, žalují nemocnici o čtyři miliony korun a po prostudování závěrů soudních znalců v dalším procesu žaluje lékaře i stát pro podezření na usmrcení z nedbalosti s následkem smrti, za což konkrétně Václavě K. hrozí nepodmíněný trest a ztráta licence. Do případu je ještě "namočen" doktor Jindřich P., který Adélku vyšetřoval při první návštěvě, a mimořádně "zajímavý" je i posudek primáře a nadřízeného obou lékařů, který se podle znalců snažil jejich údajná selhání bagatelizovat, a to mimořádně nedůvěryhodně.

Přestože soudní znalci nenechali na postupu lékařů nit suchou, doktorka Václava K. i tisková mluvčí nemocnice Martina Štanclová působily v kontaktu s redakcí velmi suverénním dojmem a v zásadě nás odkázaly na právní oddělení špitálu, které podle nám sdělených informací řeší podobný případ u paní doktorky poprvé.

To si ovšem nemyslí naše redakce, která z nejmenovaného zdroje blízkého Policii ČR získala informaci o tom, že MUDr. Václava K. má už podobný případ za sebou.

V roce 2011 si na nemocnici a konkrétně tuto lékařku údajně posvítili policisté v souvislosti se smrtí desetiletého chlapce, kterého po předchozím ošetření na poliklinice na Zahradním městě přivezli po zhoršení stavu na pohotovost do Krče, kde měl být právě MUDr. Václavou K. odeslán domů, tedy identický "postup" jako v případě Adélky. Chlapec měl několik dnů teploty a byl apatický, jeho rodiče se ale z pohotovosti v Krči vrátili s nepořízenou, aby hoch druhý den v poledne omdlel a následně zemřel. Podle mimořádně dobře informovaných zdrojů redakce měla i s tímto případem co dočinění právě Václava K., byť tehdy neměla média jména konkrétních lékařů k dispozici.

Rodiče chlapce dodnes žijí s pocitem, že kriminálka prakticky nevěnovala případu pozornost a důkladně jej neprošetřila, respektive na postupu nemocnice či samotné lékařky nebylo nakonec shledáno cokoli nestandardního. Vyšetřování jeho smrti přitom iniciovala samotná záchranná služba Středočeského kraje, která chlapce oživovala a jíž bylo u úmrtí z neobjasněných příčin podezřelé, že byl před svou smrtí dvakrát na pohotovosti, jednou na Zahradním městě a podruhé právě v Krči.

Jak se následně díky soudní pitvě ukázalo, hoch měl minimálně chřipku typu B, a kdyby byl řádně vyšetřen a pandemická chřipka mu byla správně diagnostikována, měl po v obdobných případech obvyklé a hlavně nezbytně nutné hospitalizaci a připojení na plicní ventilaci slušnou šanci na přežití. Nemocnice následně odmítla komentovat, zda "lékař", který byl ve věci vyšetřován, v zařízení dále pracuje.

Případ Adélky V. už začaly oba soudy projednávat. Soud rodiny s doktorkou má pokračovat v listopadu, projednávání případu stát vs. lékařka bylo odročeno na prosinec.

Tisková mluvčí nemocnice Štanclová přestala s redakcí ve věci obviněné lékařky komunikovat. V poslední a doposud jediné odpovědi na naše otázky redakci mj. potvrdila, že by své dítě ve stavu akutního ohrožení života do její péče svěřila Na odpovědi týkající se našich nových zjištění zatím marně čekáme.

Celý případ jsme podrobně popsali před časem a rozhodně doporučujeme si text pročíst.

Obviněná lékařka je stále zaměstnaná v Thomayerově nemocnici, která podle mluvčí Štanclové vyčká s dalšími kroky na závěry soudu.

Kauzu samozřejmě dále sledujeme.

Související články

Další články