Abdul Razak Ali Artan byl osmnáctiletý somálský uprchlík, který již dlouho dobu pobýval v Americe. Dokonce zde měl i trvalý pobyt a studoval na univerzitě v Ohiu. Mladík veřejně na sociálních sítích odsuzoval útoky na muslimy.

Jeho matka si v poslední době stěžovala na zhoršení prospěchu u svého jinak velmi pilného syna. Čím dál tím častěji kritizoval útoky na muslimskou komunitu. Americké úřady varují, že extrémisté se snaží nabádat různé lidi, zejména imigranty, k útokům noži nebo automobily. Prý to je jednodušší než jejich klasické bombové útoky.

Mladík nebyl podle slov svých známých a nejbližší rodiny nikdy problémový. Jeho spolupracovník ho dokonce popsal jako velmi milého a nenásilného člověka, který se s každým bavil.

Artan studoval na univerzitě obor řízení logistiky. Několik měsíců před útokem si stěžoval, že média vytváří chybný obraz o muslimech. Dále se nechal mladík slyšet, že situace je natolik vážná, že se dokonce bojí modlit na veřejnosti.

V pondělí ráno se mladík odhodlal k naprosto nepochopitelnému činu, který byl ovšem plánovaný. Nejdříve napadl několik lidí sekáčkem na maso a pak najel svým autem na chodník, kde zranil 11 lidí.

Zanedlouho po útoku byl Artan zastřelen policistou, který byl na místě jako první.