Emily Humpreys vytáhne ze svého kuchyňského mrazáku zmrzlou vránu, odnese ji do garáže a položí na kovový stůl. Zapálí vonnou svíčku, pak vezme do ruky skalpel a začne zručně odstraňovat tenkou vrstvu pokožky z ptačího hrudníku. Ve vzduchu je cítit zápach hnijícího masa…

Dvaadvacetiletá Emily je jen jednou z mnoha lidí, kteří v poslední době propadli takzvané taxidermii – tedy zálibě ve vycpávání zvířat. Připouští, že tento koníček u ní už dávno přerostl v posedlost.

„Fascinuje mě to. Mám pocit, jako bych tím ta zvířata přiváděla zpět k životu. Zrovna nedávno jsem dokončila práci na mývalovi,“ chlubí se Emily.

Takzvaná DIY taxidermie („udělej si vlastní taxidermii“) je momentálně populární především v Londýně. Koná se zde celá řada kurzů, během kterých se naučíte základní techniky preparace zvířat.

Někoho možná překvapí zjištění, že některé z těchto „vycpávacích seancí“, o které je mezi veřejností enormní zájem, pořádají i známí bojovníci za zvířecí práva – například kontroverzní umělkyně Charlie Tuesday Gates.

„Já sama bych pochopitelně žádné zvíře nezabila ani nesnědla. Jsem zásadová veganka. Nicméně vycpávat ta, co zemřela přirozenou smrtí, mě opravdu baví. Smyslem taxidermie je podle mě zachovat iluzi života. A taky bych touto formou ráda zvýšila povědomí o týrání zvířat ve velkochovech,“ říká Charlie.

Tak co na to říkáte? Taky byste si taxidermii vyzkoušeli?