Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karlos Vémola koronavirus Extra Host (pořad) Utýraný Mareček z Loun

Nejnovější kauzy

Sněžný úplněk přinese další neobvyklý úkaz: Víte, co již brzy uvidíme na obloze?

Měsíc bude zahalený do kouře, stojí za to to vidět.
Zdroj: Twitter
V noci z pátku na sobotu, tedy 11. února v 1:32, vypluje na oblohu další úplněk. Tentokrát bude úplněk provázen i dalším zajímavým jevem, který bude k vidění pouhých 40 minut. Stojí tedy za to si na tento pozoruhodný jev počkat. Zajímá vás, co bude na obloze k vidění?

Oblohu zahalí sněžný úplněk, při kterém budete moct pozorovat i další pozoruhodný jev. Měsíc tentokrát projde opravdu blízko okraje zemského stínu, dá se říci, že se ho téměř dotkne. Čtyřicet minut tak budete moct pozorovat polostínové, skoro částečné zatmění Měsíce. Pro lidské oko bude Měsíc vypadat jako zahalený do kouře.

Měsíc vstoupí do zemského polostínu asi o dvě hodinky dříve, než si ho budeme moct v 1:20 prohlédnout my. Budete si tak moct prohlídnout ztmavlý severovýchodní okraj Měsíce, který bude k vidění až do 1:44. Poté se Měsíc téměř dotkne plného stínu Země, což bude vypadat, jako by byl Měsíc z horního okraje zahalen do černého kouře. Astronom Petr Horálek tvrdí, že tento jev bude k vidění pouhých 40 minut, takže stojí za to si počkat.

Pokud ještě přemýšlíte, proč se právě tomuto úplňku přezdívá sněžný, nemusíte si dlouze lámat hlavu. Jde o tradiční název, který používaly indiánské kmeny Severní Ameriky. Přízviska úplňku dávaly podle jednotlivých období, ve kterých jsou na obloze k vidění.

Rozhodně si tedy dnes nenechte ujít tento magický úkaz a nezapomeňte si přivstat.

Související články

Další články