Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020 finále MasterChef 2020

Nejnovější kauzy

Smrtící lavina, která pohřbila Čechy: Průvodci je vedli načerno, chyběla jim licence!

Pod lavinou zemřelo 5 Čechů.
Zdroj: Tyrolská lavinová služba
+ Další fotografie
Skupinu českých turistů, které minulou sobotu v Alpách zasypala lavina a pět z nich zemřelo, vedli průvodci, kteří neměli mezinárodní licenci horských vůdců. A tu rakouské úřady pro pohyb v horách se začátečníky vyžadují. S informací přišel portál ECHO24.cz. Oba průvodci bez licence spolu s dalšími třemi Čechy pod lavinou zemřeli.

„Chirurg může operovat sebelépe, ale bez diplomu z medicíny ho prostě na operační sál nepustíte. Nezáleží na tom, jestli máte adekvátní vzdělání nebo zkušenosti, musíte mít oficiální licenci a tu ti kluci neměli. V Alpách je to jednoznačně řešeno zákony,“ uvedl pro portál ECHO24.cz horský vůdce Viktor Kořízek.

Robin Kaleta, jehož cestovní kancelář výlet pro jednu ze dvou skupin Čechů organizovala, ale tvrdí, že licenci pro danou oblast nepotřebovali. „Pro danou činnost a oblast, ve které se pohybovali, licenci horského vůdce ani nepotřebovali,“ sdělil. Stačilo mít prý jen oprávnění k výkonu povolání.

Samozřejmě si ale počká na závěry vyšetřování Rakušanů. „To potvrdí, jestli jsme po formální stránce skutečně měli vše v pořádku. Osobně jsem přesvědčen, že ano,“ řekl Kaleta.

Než se člověk stane horským vůdcem, trvá to zhruba tři až pět let. Musí složit řadu zkoušek a aspoň jeden rok pracovat po boku vůdce. V Česku disponuje licencí vodit do horolezeckého a skialpinistického terénu jen 28 lidí.

Související články

Další články