Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

Slovenská romská rodina šokuje Velkou Británii: Žijí jenom z dávek a mají se jako králové!

Katarína Císarová si pochvaluje život ve Velké Británii.
Zdroj: YouTube
+ Další 2 fotografie

Hledáte zemi zaslíbenou, kde pečení holubi rovnou létají do pusy a nemusíte hnout ani prstem, abyste se měli prostě skvěle? Stačí se jen začít dívat na britskou televizní stanici Channel 5, kde vám v jejich show s názvem Benefits Britain Life On The Dole dají přesný návod k tomu, jak začít takový život.

Ostatně taková jedna slovenská rodina Romů by mohla vyprávět.

Mají jedenáct dětí, jedenáct vnoučat a další pravnuky na cestě na tento svět. Žijí v anglickém Rotherhamu už sedm let, matka rodu Katarína Císarová (43) pracovala všehovšudy jeden měsíc, otec Císar dohromady s přestávkami dva roky. Do Anglie i s dětmi odešli proto, že Slovensko je chudá země bez peněz a bez práce, které se jim nedostávalo.

Zajímavé tedy je, že nepracují ani na ostrovech.

A proč by taky měli? O životě, jaký vede momentálně dvaadvacetičlenná slovenská rodina, se vám ani nesnilo. Všechny dospělé děti jsou taky na podpoře, ty mladší žijí u rodičů Císarových. Matka dostává na týden 430 liber, což je 16 tisíc korun. Bydlí ve velkém, relativně slušně vybaveném domě, jejich děti se mají ještě líp. Dcera Petra žije se svým malým synem sama v rodinném domku a má vše, na co si vzpomene. Hlavně dávky.

Že nikdo z nich nepracuje, jim nepřijde vůbec divné. Ve Velké Británii berou šestkrát vyšší dávky, odejít nikdy nechtějí. „Mám tu vše, co jsem kdy potřeboval. Na Slovensku není práce a tam by mi hlavně tolik peněz ani nikdo nedal,“ říká zcela bez skrupulí do kamery otec Císar a anglickému pracujícímu daňovému poplatníkovi se musí během sledování dokumentu otvírat kudla v kapse.

Oba mluví velmi špatně anglicky, zbytek rodiny taky. I to je pro Císarovy problém. Úřadům se nelíbí, že se nechtějí přizpůsobit ani jazykově, a tak matce Kataríně zkrouhli dávky na polovinu. I proto, že už zase odmítla nastoupit do zaměstnání. „Pořád jen samé lži,“ tvrdí Katarína do kamery. „Já chci chodit do práce, ale copak můžu, když tam dávají málo peněz? A jak teď mám uživit rodinu, kde je jedenáct dětí, to mi řekněte, no řekněte mi to!“ rozčiluje se na ulici. O její rodinu se stará český Rom, který v Anglii normálně žije, legálně pracuje a mluví anglicky. Působí jako styčný bod mezi Romy a úřady a sám vidí, jak to doopravdy je.

Občas se tu objeví romští imigranti z opravdu chudých částí třeba Rumunska nebo Slovenska i Česka, kteří chtějí opravdu pracovat, pravidelně docházejí na pracovní úřady, ke mně nebo si sami vše vyřizují, je na nich vidět, že chtějí žít lepší život, ale chtějí si k němu dopomoct sami. Pak je tu ale většina těch, která ty dávky opravdu zneužívá, britský systém má totiž štědře nastavené vyplácení. Nemusí hnout ani prstem a bydlí, jedí, mají dost peněz na oblečení, prostě život bez jediné námahy.

Císar se tomuto nařčení brání, prý takhle žije i spousta Angličanů, takže to není jen romská výsada, že zneužívají systém. Na ostrovech zahnízdili natrvalo, jejich děti chodí bezplatně do dobrých škol, mají zdarma zdravotní péči, velký dům, kde Císar sem tam udělá nějakou opravu.

Nečekejte proto, až umřete, abyste se dostali do ráje. Je blíž, než si myslíte. Hned u Calais doleva na trajektu přes kanál La Manche.

Související články

Další články