Podle zástupkyně ředitele školy Taťjany Kubíkové měla prý učitelka fatální problémy, které nesouvisely s amorálním jednáním některých žáků. Případ šikany na škole v Třebešíně už řeší policie.

Trojice studentů učitelku šikanovala dlouhou dobu. Útočili na ni, omezovali ji, ponižovali, dokonce jí i vyhrožovali nebo zamkli ve třídě. Napadli ji i teleskopem a učitelka měla na těle modřiny. Na internetu se dokonce objevilo video, které ukazuje trojici tyranů přímo v akci – při šikaně učitelky.

„Ti tři kluci ji při hodinách tahali za vlasy, kopali do zadku, házeli po ní věci, například mandarinky, nebo ji zamkli ve třídě. Před Vánocemi jí dali do rukou petardu s tím, že je to prskavka a udělají si předvánoční atmosféru,“ popsal Blesku jeden ze studentů. Několik dní nato ale učitelka zkolabovala a do školy pro ni musela přijet sanitka. Zemřela na následky krvácení do mozku.

Vedení školy ale odmítá to, že by pedagožka zemřela na následky šikany. „Byla jsem jménem školy ve spojení s ošetřujícími lékaři naší kolegyně a byla jsem oprávněna, na základě jejího svolení, dostávat zprávy o jejím zdravotním stavu. Na základě těchto informací bylo spolehlivě určeno, že se jednalo o fatální zdravotní problém naší kolegyně, nesouvisející s amorálním jednáním některých žáků,“ uvedla Kubíková ve vyjádření na webu školy.

Zástupkyně ředitele školy také doufá, že až případ prošetří Policie ČR, bude se šetřit i zdravotní dokumentace pedagožky a zjistí se, do jaké míry bylo jednání studentů v příčinné souvislosti jejich kolegyně.

Informaci o šikaně podle Kubíkové obdrželo vedení školy 12. ledna 2016. „Někteří žáci, kterým to nebylo lhostejné, předali vedení školy videozáznamy zachycující nepřípustné jednání jiných žáků. Vedení školy okamžitě tyto informace prošetřilo a do 48 hodin potrestalo viníky podmíněným vyloučením ze studia a trojkou z chování,“ vysvětluje zástupkyně.

Tyto videozáznamy, které mělo vedení školy k dispozici, podle Kubíkové nezachycovaly žádné jednání, které by mělo vést k předání informací policejním orgánům nebo podání trestního oznámení.

Existují ale i jiné videozáznamy, které se k vedení školy nedostaly. Projevy šikany tam byly o hodně horší. „Tyto záznamy byly svými autory pravděpodobně prodány do médií a nyní se případem zabývá Policie České republiky. Je nám líto, že jsme je nedostali spolu s těmi prvními, reakce vedení školy by zcela jistě odpovídala závažnosti nepřípustného jednání žáků,“ dodává Kubíková ve vyjádření na webu školy.

Nicméně vedení školy a někteří kolegové podle Kubíkové dostávají v současné době výhrůžné SMS nebo e-maily, které hraničí s vyhrožováním. Některé tyto zprávy budou předmětem šetření Policie ČR.

Ředitel školy František Bártl pak pro server iDNES.cz pouze uvedl, že případ nebude komentovat, a to i s ohledem na nezletilou dceru šikanované učitelky. Pro tu nyní škola pořádá finanční sbírku a chce jí pomoci i jinými způsoby. Náměstek školního inspektora Ondřej Andrys řekl, že školu navštíví a zaměří se na její klima i atmosféru. Podle předsedy magistrátního výboru pro školství Patrika Nachera se jedná o fatální selhání vedení školy.

Celé vyjádření k případu najdete na stránkách školy ZDE.