Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Severokorejská špionka promluvila: Zabila jsem v letadle 115 lidí

Hjon-hi promluvila: Své bývalé šéfy označila za válečné štváče.
Zdroj: profimedia.cz

Kim Hjon-hi – špionka, která v roce 1987 vyhodila do vzduchu civilní letadlo se 115 pasažéry na palubě – promluvila o své minulosti. Rozkaz ke zničení Boeingu 707 plného nevinných lidí prý vydal tehdejší severokorejský diktátor Kim Ir-sen, toužící narušit přípravu olympijských her v Soulu. Pro tento náročný úkol byla vybrána teprve pětadvacetiletá Kim, na kterou měl dohlížet legendární agent Kim Song-il. Ten měl ovšem už od počátku k celé akci výhrady a tvrdil o ní, že není dostatečně dobře naplánovaná.

Jeho pochybnosti se nakonec ukázaly být oprávněné. Krátce po explozi letadla byli oba agenti zatčeni. Okamžitě se pokusili zabít spolknutím kyanidu, avšak Kim Hjon-hi na rozdíl od svého společníka přežila. Později jen těsně unikla trestu smrti, který jí hrozil za výše zmíněný atentát i další zločiny. Jihokorejský prezident se totiž rozhodl udělit jí milost.

V současné době Kim žije i se svou rodinou na utajovaném místě v Jižní Koreji. V roce 1997 u nás vyšla její kniha Slzy mé duše. Tu věnovala rodinám 115 obětí letu 858.

Jedenapadesátiletá bývalá teroristka se nedávno vyjádřila i k aktuální situaci na Korejském poloostrově. Věří, že výhrůžky Pchjongjangu nejsou míněné vážně a mají především posílit pozici nového vůdce Kim Čong-una. "Kim je příliš mladý a příliš nezkušený. Jde mu o získání plné kontroly nad armádou. To je hlavní důvod, proč tak často navštěvuje vojenské základny – k upevnění pozice," řekla.

Podle Kim Hjon-hi existují velmi dobré důvody, proč sever vyhrožuje celému světu právě jadernými zbraněmi. "Severní Korea si chce touto cestou udržet poslušnost svých obyvatel a donutit USA i Jižní Koreu k ústupkům," dodala.

Související články

Další články