Když před měsícem na Facebooku uveřejnil autor článku informaci, že po dvou letech lámání si hlavy a listováním seznamy vazebně stíhaných a čísel jejich pokojů zná tajemství, které spojilo „podnikatele“ a samozvaného hybatele dění v Barceloně s tímto velkoklubem, nikdy by ho nenapadlo, co přijde.

Přesto, že jsme jedním dechem na eXtra uveřejnili informaci, že náš web pointu neprozradí, protože je zábavné sledovat, jak dokonale vyhlášený všechno jen ne podvodník, vyhrožovatel, recidivista a především bájný lhář Vít buduje před vlivnými známými a částí novinářů iluzi neuvěřitelné prosperity, Marek Vít okamžitě vystartoval proti naší nechutné domněnce další salvou nesmyslů o tom, jakou má moc a kdo všechno a za co nás bude žalovat.

Exmanžel Mirky Čejkové a dalších nepříliš dobře vzpomínajících manželek, které stihl obšťastnit svými vzdušnými zámky mimo i během pobytů ve vězeních, totiž v posledních letech rozehrál svou životní hru na polepšeného multipodvodníka, který se polepšil a po mimořádně krátké „manažerské“ externí spolupráci se Spartou Praha, které nesehnal ani jednoho sponzora, ale klub musel nechat vykácet les kvůli jeho spotřebě vizitek, oznámil bulváru, že „se tady nechce zakopat“, a záhy se vynořil coby klíčová osoba nejslavnějšího klubu světa, který nekopne doma do meruny, dokud „manažer marketingu FC Barcelona“, jak o sobě tvrdí přátelům a idiotům na Facebooku, nesedí na tribuně.

Přestože to vypadá, že je Vít jen privilegovaným členem fanklubu, což si platí několik tisíc lidí a jemu to zařídil prominentní katarský spoluvězeň, provází osobní přítel všech českých fotbalistů tuzemské celebrity při výletech na zápasy Barcelony, kde se o ně královsky stará a na tribuně za brankou si pak s nimi pořizuje selfíčka, se kterými se v žádném případě neohání doma při přesvědčování potenciálních zájemců o zápasy jeho klubu hvězd či kohokoli, kdo za přesvědčování stojí. A že to jsou někdy velké příběhy.

„Stál vedle mě v mém baru, já k němu zády, a protože mi ten bar patří, hned mě zaujal Vít, který vůbec netušil, kdo jsem, a v klidu volá na barmana, že je tu spolumajitel, ať se to nebojí nalévat,“ pobavil nás jeden z mnoha ohlasů na naše texty, jehož autorem je známý pražský podnikatel, jehož totožnost známe a výpověď máme k dispozici. K věci dodává: „Šokovalo mě, s jakou samozřejmostí to ohlašoval. Ono vůbec kolem něj hodně lidí mlčí a nechá ho vykecat, protože na to, co říká, prostě nejde reagovat jinak, než jako to dělá Sagvan Tofi. Ten mu rovnou řekne, ať jde s tou Barcelonou i Shakirou do prdele, že se chtějí bavit o ženských,“ uzavírá s tím, že ho vůbec nepřekvapuje, že se v Týdnu dočetl, kolik lidí o Vítovi vůbec nechce mluvit do médií, a to ani v dobrém, neb sám úplně nechápe, zda je Vít jen podvodník, či už se jedná o nějakou formu poruchy týkající se tzv. bájného lhářství.

Poté, co časopis Týden v aktuálním čísle na třech stranách podrobil Vítovu továrnu na lež nekompromisní pitvě, oznámil veřejně Vít, že na autora článku podá žalobu Marie Benešová (bývalá nejvyšší státní zástupkyně, která shodou okolností, nepatří to sem, válčila s exministrem spravedlnosti Pavlem Němcem kvůli propuštění katarského prince Sáního v roce 2005 do své domoviny i přes obvinění ze sexuálního zneužívání nezletilých dívek, v české vazbě seděl rok) i „právníci“ Marka Víta (shodou okolností, nevíme, proč to sem píšeme, seděl v roce 2005 v jisté vazební věznici, kterou si pamatuje i Sání) za nehorázné lži, které o něm autor textu šíří. A to zejména v souvislosti s Barcelonou (tým, který na prsou nosí logo hlavního sponzora z Kataru, jejda, zase Katar. A dost!) a pochybnými aktivitami souvisejícími s „podnikáním“ okolo jeho týmu hvězd.

Ten ale vlastně není jeho. Je to občanské sdružení, které je živo z toho, že přátelé Marka Víta, co s ním jezdí do Barcelony, za tým hrají a jistě to má všechno v pořádku v účetnictví a transparentní je i sponzoring týmu, o který se Marek Vít nezištně stará a velmi zajímavě o něm (a vůbec svém vlivu na český fotbal) údajně hovoří i v Barceloně, kde se snažíme jeho aktivity monitorovat a nabýváme dojmu, že nejen, že se ve Španělsku v okolí stadionu a u místních prezentuje coby v Česku důležitý a vlivný člověk, ale pokouší se skutečně budovat si v místě kontakty, které mu v budoucnu umožní zkoušet i v Katalánsku to, co pětadvacet let provozuje v Česku – dělat z důvěřivých lidí pitomce a věřitele pomocí dokonalého budování iluze bohatství a faktické vlády nad zeměkoulí.

Protože se šéfredaktor, redakce a vydavatel webu stávají terčem opakovaných očerňujících útoků a výhrůžek Víta soudy a sám autor ve věci zvažuje právní postup, dovolujeme si veřejně položit manažerovi pár otázek, na které podle našeho mínění nemůže být nebo nebude ochoten pravdivě a bez vytáček odpovědět. V opačném případě by totiž byl tím, kým je. Pravdomluvným a čestným člověkem, který se polepšil a dělá v Barceloně díru do světa nejen jako průvodce kamarádů, kteří si koupí letenku a někdy i lístek a Marek je provede po městě a tribuně, aby následným selfíčkem stvrdil doživotní kamarádství a hlavně je mohl zařadit mezi několik dalších desítek selfíček, která na jedné velké hromadě znamenají, že všichni ti slavní jsou jeho přátelé, kteří o něm mimochodem velice rádi mluví s médii, zastávají se ho, nestydí se za jeho výroky a do jednoho věří tomu, že ten člověk není regulérní blázen a zároveň geniální podvodník.

A člověk, kterému kdysi stačilo k budování vzdušných zámků prosté nic a s Barcelonou a jejím VIP fanouškovským programem dokáže stavět nikoli zámek, ale panství postavené na bezskrupulózní snaze obohatit se na každém, kdo v něj uvěří.

Otázky pro Marka Víta, sponzorsip managera Barcelony:

1, Věříme ti to s tou švýcarskou firmou, ale jak se jmenuje a kde sídlí? Strukturu, objem plnění a provizí ve vztahu s Barcou už si dohledáme. Věříme tvým údajům, ale stačí nám ten základ! Je-li tato běžně veřejná informace tajná, proč?

2, Které konkrétní sponzory jsi přivedl do firmy/Barcelony ty a proč se ti nepovedlo přivést ani jednoho do Sparty?

3, Kdy jsi mluvil ty a kolegové z firmy s Johanem Cruijffem a Romáriem? Existuje společná fotografie z jiné než společenské akce Barcelony pro veřejnost či fanoušky a VIPky?

4, Kdo jsou tví kolegové ve švýcarské firmě, můžeš nám prozradit alespoň jednoho člověka z vedení? Jsi-li vedení ty, tak nejbližšího podřízeného? Pokud ne, proč?

5, Proč jsi lhal, že pracuješ přímo pro Barcu a nepracoval-li si nikdy v klubu, jak víš, kolik bral Zubizarreta, který „byl o jeden level nad tebou, ale bral 5× méně než ty“?

6, Víš, kolik VIP členů na tvém levelu má fanklub Barcelony a další spolky, a ozřejmíš nám, kolik tě stojí roční členství, či proč ho máš zadarmo? Je-li to kvůli obchodnímu vztahu zaměstnavatele s Barcelonou, jsi jediný, kdo má permice, respektive proč nikdy na fotkách nejsou označeni kolegové, ale jen návštěvy z Prahy? Kolik vlastně zaměstnanců vaší firmy na Barcu pravidelně chodí, kde se při zápasech vyskytují a jaké jsou národnosti? Ptáme se proto, že víme, že vládneš špatnou italštinou a španělštinou a tarzanovsky šprechtíš po německy, proto je nám divné, že bys ovládal jazyk(y), který bychom ve struktuře švýcarské firmy čekali. Kolik je vlastně ve firmě Švýcarů a hovoří německy, francouzsky, italsky nebo rétorománsky a v jakém jazyce komunikujete při vzdáleném styku? Existuje něco jako tvá smlouva (alespoň o externí spolupráci) datovaná na dobu tvého manažerování Barcelony?

7, Jak jsi to myslel, že musíš „naklusat v kvádru“ na tribunu, kde už sedí vedení? To jsi tak důležitý, že se na tebe třeba čeká, když se zdržíš na kafi se Shakirou? Nebo si dovolí začít bez tebe? Nebylo by nějaké selfíčko fakt s vedením, klidně v pozadí, ale během významného zápasu a na hlavní tribuně, a když jsme u stadionu, proč ses nikdy nepochlubil svým „kanclem“, ze kterého se dá „seběhnout dolů mezi kluky“, o kterých tvrdíš, že na jejich trénink se nikdo nedostane. Marku, co když mám, dejme tomu, tisíc eur? Jsem jen běžný smrtelník a během sezony se rozhodnu a přes web klubu si zaplatím všechny benefity. Myslíš, že se do měsíce na veřejný trénink nepodívám? Vsaďme se, že se za pár týdnů vyfotím s Messim a celou tou tvojí partou. A budu mít při tom na sobě dres Barcy s nápisem Vít je ko*ot!

8, Kolik bys dal Langošovi slevu na nový audi coby jakýsi „emisar automobilky v ČR“? Kdo tě jím jmenoval a potvrdí nám toto automobilka, nebo je na ni napojený šéf Audi baru ve Špindlu, co ti půjčil bundu, protože Barcelona a Audi bar, to je dobré spojení?

9, Výběr hvězd je občanské sdružení, že? A proč to nemůžeš mít napsané na sebe, to všichni víme. Je možno předložit nějakou výroční zprávu či výkaz činnosti a účetnictví? Když oslovíme těch pár destinací, kde tvůj mančaft v poslední době hrál, potvrdí nám platbu fakturou atd? Jen se ptáme, nic ve zlém. Kdo sdružení řídí? Pokud ty, kdo jej řídil po dobu tvého věznění? Kolik jím prošlo za patnáct let existence peněz a jakou vlastně vykázalo činnost?

10, Trošku nepříjemná věc na závěr. Uveřejnil jsi dopis od Barcy tvé dcerce, která se podle tebe stala nejmladší členkou klubu atd. A dodal jsi i jméno nejstaršího člena, což byl tatínek tvého kámoše z kabiny s tím, že se jedná o obrovskou čest a poctu od klubu. Prosím tě, proč tě v oslovení neoslovil klub funkcí nebo alespoň jménem, případně pohlavím. Proč ten dopis začíná vážený pane/paní a to je celé a u toho je letošní, ne doživotní, členská klubová karta určená jen k tomu, aby fanoušek později začal dítěti platit členství atd. Nebylo ti trochu líto, že „obrovská“ pocta je takto neosobní, a zjednáš v tomto pořádek? Jde přeci o Barcu, vo*e…

Máte přes jeho neuvěřitelnou trestní minulost dobrou zkušenost s Markem Vítem coby průvodcem, dlužníkem, zprostředkovatelem, přítelem, fotbalistou, spoluvězněm, manželem, spolustolovníkem, hostem vašeho podniku, emisarem Audi, obchodníkem, obviněným, práskačem, udavačem, zaměstnancem? Prostě máte jakoukoli zkušenost s touto bytostí, která je DOBRÁ, a chcete se o ni podělit? Udělejte to na redakce@extra.cz. Můžete zaslat i špatnou, ale to je asi kravina, ne? Anonymita zaručena.