Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Sebevražda synovce (†14) Janečkové zlomila zakladatele největšího gay průvodu v Česku. Jeho slova by si měli přečíst všichni zapruzenci!

Smrt synovce Ester Janečkové se dotkla všech, kteří bojují proti
homofobii.
Zdroj: herminapress.cz, facebook.com

O víkendu pohřbila Ester Janečková (41) spolu s rodinou synovce Filipa (†14), který si vzal život, protože už neunesl bolest, kterou mu působila společnost, protože byl gay.

Jeho skutek hluboce zasáhl i zakladatele festivalu Prague Pride Czeslawa Waleka (37), který jednu kapitolu na svém lobu věnoval této smutné události. Vystudovaný právník se sám přiznal, jak pro něj bylo těžké udělat coming out. „Nebyl jsem schopný se vyoutovat v 15 letech na mé malé vesnici. Strašně jsem se bál, a tak jsem to v sobě utlačil. Až později, v relativně bezpečném prostředí Prahy, kdy už jsem si vytvořil své zázemí a novou rodinu, jsem se pomalu začal outovat. A stejně celý proces trval strašně dlouho a někdy mám pocit, že se stále outuji,“ píše Walek, který si uvědomuje, jak těžké to homosexuálně orientovaní lidé mají třeba se svými vrstevníky ve školách.

Další slova Waleka přikládáme tak, jak je někdejší náměstek ministra pro lidská práva a národnostní menšiny přesně napsal.

Filipe, kdybys nějakým zázrakem zavolal třeba před dvěma týdny, když jsi byl ještě na živu, tak bych Ti řekl, ať to nevzdáváš, že postupem času je líp. Řekl bych Ti, že třeba dnes v pražském metru jsem viděl dvě krásné holky, jak se držely za ruce a zamilovaně na sebe čučely a nikdo jim nenadával. Jak máme nového ministra pro lidská práva, který jako první téma vytáhl adopce pro nás, gaye a lesby. Řekl bych Ti, že potkáš lidi, se kterými se budeš cítit fajn a kteří Tě budou brát takového, jaký jsi. Řekl bych Ti, že jednoho dne se šťastně zamiluješ, protože láska na rozdíl od lidí nediskriminuje. Řekl bych Ti, že bude líp.

Už jsem to nestihl. Minulý týden sis vzal život, zoufalý krok, kterým jsi vyjádřil nechuť vůči společnosti, ve které jsi žil a která Ti asi musela hodně ublížit. Filipe, Filipe, Filipe, je to strašná škoda, byl jsi určitě krásný, citlivý, mladý muž, který byl odhodlaný v životě něco změnit. A změnil jsi, otevřel jsi oči mnoha lidem. Zatřepal jsi s námi pořádně, to Ti teda řeknu. Nám nezbývá nic jiného, než pokračovat v tom, cos vyřval do světa!

Související články

Další články