Trendy tagy Andrea Verešová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

„S plnovousem se cítím více žensky,“ říká třiadvacetiletá dívka, která trpí vzácným onemocněním

Harnaam Kaur konvertovala k sikhismu, což je učení rozšířené hlavně
v Indii.
Zdroj: Profimedia.cz

Její onemocnění se jmenuje syndrom polycystických ovarií a způsobuje u žen absenci menstruace, zastavení ovulace a nadměrné ochlupení tam, kde by u žen být určitě nemělo. Hlavně na tváři. Třiadvacetiletá Harnaam Kaur, žijící v britském Berkshire, poznala peklo této nemoci někdy od svých jedenácti let, kdy se u ní porucha začala projevovat právě ve formě nadměrného ochlupení.

Jako dítě ji ve škole za to šikanovali a ona to řešila sebepoškozováním, spásu ale našla ve svých šestnácti letech, kdy byla přijata do učení sikhismu, rozšířeného hlavně v Indii. Sikhové, zejména tedy muži, jsou velice snadno rozpoznatelní, nosí na hlavě turban a typický je právě i jejich plnovous, který kolikrát dorůstá do značných délek.

Jakmile se stala jednou z nich, tíha její nemoci se pro ni stala požehnáním a se svým plnovousem se smířila, na rozdíl od její rodiny, které to trvalo velmi dlouho. Hlavně rodiče se obávali, že se takto nikdy nevdá, ale Harnaam tvrdí, že se sama díky vousům cítí daleko více žensky: „Jednou jsem si oholila vousy, bylo mi sedmnáct a byla jsem docela na dně z toho, že moje rodina nesouhlasila s tím, abych měla plnovous. Ale jakmile jsem to dokončila, vykřikla jsem sama nad sebou, protože jsem se nemohla poznat, neměla jsem pocit, že bych byla sama sebou,“ svěřila se Harnaam pro server Mail Online.

Od té doby si zakázala se holit a její rodina ji takto musela přijmout, stejně jako okolí. Nejvíce ji podporuje její osmnáctiletý bratr, který by si taky už nepřál, aby se jeho sestra začala holit. „Já bych si už nikdy svoje vousy neoholila, protože tohle je přesně tak, jak mě Bůh stvořil, a já jsem šťastná taková, jaká jsem,“ uzavírá Harnaam.

Související články

Další články