Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Rusové tvrdí, že mají vakcínu proti koronaviru: S očkováním chtějí začít v říjnu

Rusové tvrdí, že mají vakcínu proti koronaviru: S očkováním chtějí začít v říjnu
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
očkování
Na nový typ koronaviru, se kterým stále bojuje celý svět, neexistuje vakcína. Tedy alespoň do nedávna. Rusko ji však má k dispozici a je připraveno už v říjnu začít očkovat. V sobotu to uvedl ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško pro agenturu RIA Novosti. Vybrali dokonce, kdo se k vakcíně dostane jako první.

Vytváření vakcíny obvykle trvá několik měsíců, protože musí projít několika fázemi testování. I když jiné země slibují vakcínu až po Novém roce, Rusku se podařilo vytvořit vakcínu, kterou už letošní říjen plánují využít. Státní výzkumné zařízení v Moskvě má za sebou klinická hodnocení a teď vakcínu potřebují zaregistrovat.

Očkovat chtějí už v říjnu

Tamní ministr zdravotnictví Michail Muraško uvedl, že k očkování by mělo dojít už v říjnu. "Plánujeme širší očkování na říjen," vysvětlil s tím, že jako první chtějí očkovat rizikové skupiny. Mezi ty patří i zdravotníci v první linii nebo učitelé.

Agentura Reuters uvádí, že užití ruské vakcíny bude zřejmě schváleno už v srpnu. Při vývoji vakcíny se dobrovolně nabídli vojáci jako testovací subjekty, což potvrdilo ministerstvo obrany. Vývojem se zabývalo 17 vědeckých zařízení, uvedl premiér země Michail Mišustin. Z 26 typů očkovacích látek se dle premiéra prokázala bezpečnost u čtyř.

Skepticismus je na místě

Protože je Rusko jediné, které s vakcínou přišlo, vyvolalo to pochopitelně pochybnosti. Rusko vyvinulo vakcínu příliš rychle, nemusí být vůbec bezpečná. Anthony Fauci, který se v Americe zabývá infekčními chorobami, je skeptický. Prohlásil, že snad Čína s Ruskem své vakcíny opravdu testují, než je někomu podají.

Tohle totiž není závod. Maximálně s časem. Čím rychleji vakcína bude, tím lépe, ale ne za cenu dalších životů nebo ohrožení na nich. Kirill Dmitrijev, který celý výzkum financuje, přirovnal očkování proti koronaviru k vypuštění Sputniku 1 před třiašedesáti lety. "Američané byli v šoku, když zaslechli pípání Sputniku. Teď to bude stejné. Rusko bude první," nechal se slyšet.

Související články

Další články