Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Rozum z Nesmrtelné tety by oslavil 90 let: Život mu komplikoval vztah s mužem. Nakonec přišel o hlas

Eduard Cupák coby Rozum v pohádce Nesmrtelná teta (1992).
Zdroj: Se souhlasem ČT
VÝROČÍ NAROZENÍ

Herec Eduard Cupák by dnes oslavil 90. narozeniny, je to však už šestadvacet let, co odešel do filmového nebe. V životě si zažil nelehké chvíle, které se hodně týkaly jeho homosexuality, za což ho vyslýchala i StB. I přesto všechno se stal oblíbeným a uznávaným hercem.

Herec Eduard Cupák se o herectví začal zajímat až v pubertě, kdy se mu zalíbilo divadlo, a tak nastoupil na brněnskou Státní konzervatoř (JAMU). Jenže když měl studium řádně ukončit, tak byl vyloučen. Hlavním důvodem byla zřejmě jeho homosexualita, která mu v životě ještě několikrát zavařila. On se však svou láskou k mužům netajil!

Role Eduarda Cupáka

Eduard Cupák to měl velmi těžké už v dětství. Kvůli padělkům potravinových lístků mu totiž popravili otce i babičku a on se tak velmi upnul na svou matku. Ta se stala osobou, díky které pak získal vztah ke vzdělání, píše portál Deník.cz.

Po vyhazovu ze školy přišly na řadu výslechy StB a taky zákaz účinkování ve Státním divadle v Brně. Místo vysněných divadelních prken musel tvrdě makat ve fabrice.

V rámci základní vojenské služby hrával v Armádním uměleckém divadle a Ústředním vojenském souboru. Pak už nastoupil do Městských divadel pražských.

Po zákazu hraní ho zachránil režisér Václav Krška, který ho obsadil hned do několika svých snímků. Eduard Cupák měl velmi mladistvý vzhled, a tak i ve vyšším věku hrál mladé chlapce, což mu šlo velmi dobře. Zahrál si v desítkách filmů, jako jsou Pane, vy jste vdova!, Requiem pro panenku, Kladivo na čarodějnice nebo v seriálech F. L. Věk či Žena za pultem. Jeho poslední rolí byl Rozum v Nesmrtelné tetě (1992). O rok později byl vypravěčem v Princezně ze mlejna, ovšem krátce nato přišel o hlas.

Láska Eduarda Cupáka

Přesto, že se kolem něj točilo mnoho krásek tehdejší doby, on se zamiloval do technika ČKD Václava Květa, se kterým začal žít. „Měli jsme se rádi. Dřeli jsme spolu na chalupě, žádné víkendy, žádné dovolené,“ cituje Květa portál Blesk.cz.

Potomky ani jeden z partnerů neměl, a tak se maximálně věnovali své chalupě. „Eda by tam nechal duši. Pořád něco stavěl, boural a vylepšoval,“ prozradil Květ, jenž také dodal, že chalupu jim několikrát vykradli zloději, což Cupák i oplakal.

Cupák se věnoval i dabingu, za což byl odměněn Cenou Františka Filipovského. Tu už si ale kvůli nemoci nemohl vyzvednout osobně. Velké zdravotní problémy mu způsobily cigarety, které byly zároveň jeho velkou životní vášní. Ve svých 64 letech podlehl rozedmě plic. „Poslední rok života strávil po nemocnicích. Na konci byl tři měsíce jen na přístrojích, doktor mi řekl, ať počítám s tím, že se mi nevrátí,“ vzpomíná na odchod svého milovaného partnera Květ. Ten za svou láskou do nebe odešel v roce 2019. Životní osud Eduarda Cupáka shrnul v knize Cupák divadelní kritik Jindřich Černý.

Související články

Další články