Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Roman Prymula exkluzivně: Nemoc se nesmí podcenit, smrtnost u COVID-19 je vyšší než u obyčejné chřipky

Roman Prymula exkluzivně: Nemoc se nesmí podcenit, smrtnost u COVID-19 je vyšší než u obyčejné chřipky
Zdroj: profimedia
+ Dalších 13 fotografií
EXKLUZIVNĚ
Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula je přesvědčen, že u příznakových průběhů onemocnění COVID-19, kterou způsobuje nový koronavirus, je smrtnost větší než u obyčejné chřipky. Reagoval tak na výzvu WHO (Světová zdravotnická organizace), která nedoporučuje rozvolňovat restrikce. V exkluzivním rozhovoru pro eXtra zmínil i skutečnost, že se nepřiklání k tomu, aby byla školní docházka odložena až do června, jak požaduje hlavní hygienička Jarmila Rážová...

Korejská lékařka v pondělí vydala prohlášení o možné reaktivaci koronaviru v těle člověka. To znamená, že vyléčený pacient znovu onemocně COVID-19. Je to vůbec možné, protože by to mohlo znamenat, že člověk si netvoří dostatek protilátek...

Někdy se opravdu může stát, že člověk vylučuje z těla virus dlouho. Proto děláme opakované testování. Po jednom negativním testu nelze říct, že je vyléčen. Po druhém se může prokázat, že ho opět začal vylučovat. Je to spíš o tom, že se nepodařilo během léčby zcela virus vyloučit a někde v těle chronicky přetrvává. Následně pokud dojde k narušení imunitního systému, vir se může reaktivovat, a to onemocnění pokračuje. Ale to se stává i u jiných nemocí.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Čili to není otázka nové nákazy?

Nemyslím si to. Podle mého jde o situaci, kdy daný pacient virus v těle stále má. Nebyl zcela vyléčen, virus v sobě v nízkých dávkách má a potom, když imunitní systém z nějakých důvodů oslabí, tak se reaktivuje.

COVID-19 se nesmí podceňovat

WHO (Světová zdravotnická organizace) varovala, že onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem je desetkrát smrtelnější než takzvaná prasečí chřipka či chřipka A (H1N1) s apelem na vlády, aby nedocházelo k rozvolňování opatření... Je tomu tak i v porovnání s obyčejnou chřipkou?

V evropském regionu to tak vypadá. Stále ale nemáme přehled kolik je průběhů lehkých, protože se vůbec nepočítají, pokud spočítáme případy, kdy se projevují příznaky, v tomto případě to bude pravdou. Smrtnost je v těchto případech vyšší než u obyčejné chřipky, není tedy na místě zcela nemoc podceňovat.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová uvedla, že podle epidemiologů nedoporučuje, aby se úplně otevřely školy do konce června. Jak to vidíte vy?

Já se s tím neztotožňuji. Říkám jen, co bude zřejmá reality, a to, že by děti měly jít do školy. Alespoň první stupeň. Uvidíme ale, jak vláda rozhodne či jaké budou tlaky z řad obyvatelstva. Je to velmi sporná otázka, o které se bude diskutovat.

Související články

Další články