Bylo jasné, že manželství Bohuslava Sobotky je v troskách. S Olgou se už dlouhé měsíce nikde neukazovali a vlastně se tak nějak čekalo, kdy premiér vyloží karty na stů.

Ve čtvrtek vydali stále ještě manželé oficiální prohlášení, že jejich manželství prochází vleklou krizí a zvolili odluku. O rozvodu se zatím nemluví, ale na to bude čas zřejmě po volbách.

Rozvodovost premiérů v Česku je hodně vysoká. Z premiérů samostatné České republiky nebyli rozvedeni pouze Josef Tošovský a Václav Klaus.

Při nástupu do funkce už měli rozvod za sebou Vladimír Špidla, Stanislav Gross a Jan Fischer a také Miloš Zeman. Těsně po složení funkce pak čekal rozvod na Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka, kteří si našli nové sexy manželky.

Asi nejsmutnějším případem je věřící Petr Nečas, který tak dlouho před veřejností žil počestným manželským životem, až v přímém přenosu vyplavalo na povrch, že po nocích si hraje na sedřeného koně s Janou Nagyovou.

„V naší zemi se rozchází dle statistik každé druhé partnerství s určitou krizí. A prochází po určitém období něčím, co je zátěžové, zhruba v 50 procentech tedy vztahy kolabují. U těch premiérů je přemíra stresu nadměrná a vzniká u těch lidí veliká osamělost. Může dojít k tomu, že pracovní stres může ukončit i partnerský nebo manželský vztah,“ myslí si psychiatr Jan Cimický.

„Premiérské prostředí je smrtelné pro vztahy. Už i v minulosti se ukázalo, že rozvodovost premiéru je větší, než v normální populaci. Hledejme za tím stres a že extrémní přetížení,“ doplnil Cimického psycholog Jeroným Klimeš.

Tak to vidíte. Šéfovat vládě není procházka růžovou zahradou. Snad nakonec neskončí Sobotka také před soudem, jako se to povedlo Nečasovi. To bychom předsedovi ČSSD nepřáli…