Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Režisérka Benešová pro eXtra.cz: 5 důvodů, proč je dobré odejít a žít v zahraničí

Režisérka Benešová pro eXtra.cz: 5 důvodů, proč je dobré odejít a žít v zahraničí
Zdroj: archiv Ivanny Benešové
My, Češi, máme jednu zajímavou vlastnost. Neustále brbláme, jak se nám něco nelíbí, ale abychom zvedli zadky a změnili to, to ne. Stejně tak to je i s našimi častými výhrůžkami typu: „Kašlu tady na to, jdu do zahraničí.“ Znám hodně lidí, kteří takto vyhrožují už několik let. A přitom stále léta sedávají v té stejné hospodě a vedou ty stejné řeči o tom, jak „se stěhují pryč“.

Jen málokdo svá slova skutečně naplní. Já jsem to udělala a odešla do zahraničí už dvakrát. Bydlela jsem v New Yorku a nyní žiji v Sydney v Austrálii. Zahraničí mi dalo jistou zkušenost a rozhled. Proto teď pro všechny, co o cestě ven přemýšlejí, přináším pět důvodů, proč to rozhodně musíme zkusit. Proč odejít.

Naučíte se cizí jazyk

Zapomeňte na jazykovky. Jestli chcete skutečně dobře mluvit a výborně rozumět cizí řeči, musíte tam zkrátka chvíli žít. Jsou fráze a slang, které vám zkrátka ani nejlepší jazykovka nedá. Navíc je pak výrazný rozdíl v rychlosti učení se, pokud daným jazykem mluvíte jen pár hodin týdně v jazykovce, anebo pokud jste nuceni danou řeč použít prakticky celé dny, a to na každém kroku a v mnoha různých situacích.

Poznáte jinou kulturu

Před pár lety by mě nikdy nenapadlo, že Kolumbijci jsou jeden z nejpřátelštějších národů. Tady jsem nevěděla, jak pohodoví a bezproblémoví jsou Španělé. A ani ve snu by mě nenapadlo, že jednou budu se svou kamarádkou vařit tradiční korejské jídlo. Anebo chodit po nákupech s nepálskou studentkou a vybírat její tradiční svatební šaty v zelené barvě s milionem barevných kamínků. A to nemluvím o volnočasových aktivitách, jako je ježdění na velryby nebo oblíbené výlety do pouště či třeba do měst, kde jsou domy postavené pod zemí.

Za svou práci dostanete zaplaceno

V některých zemích, Čechy nevyjímaje, se stále častěji stává, že se vaše výplata zpozdí anebo ji neobdržíte vůbec. V mé branži je to skoro pravidlo. Koneckonců jedním z hlavních důvodů mého odjezdu do Austrálie byla neproplacená statisícová faktura od jisté televize. Tady, v Austrálii, je něco podobného naprosto nemyslitelné. Hrdost by zaměstnavatelům nedovolila, aby nezaplatili včas!

Uděláte si přátele z celého světa

Pokud vycestujete do multikulturního města, jako je například New York nebo Sydney, potkáte lidi prakticky z celého světa. Ať už studenty, turisty anebo v lokalitě pracující cizince. Takže když pak budete chtít jet někam na dovolenou, jednoduše zjistíte, že v mnoha zemích máte přátele, kteří se o vás mohou postarat a ukázat vám jejich zemi tak, jak žádný turistický průvodce nedokáže. Nemluvě o tom, že do některých zemí, jako je třeba Kolumbie, je zkrátka bezpečnější jet s někým místním.

Budete se rádi vracet do ČR

Jakmile začnete žít jinde, zjistíte, že Česká republika je v mnoha ohledem skvělá země. V porovnání třeba s Austrálií jsme velmi, opravdu velmi svobodnou zemí s kvalitními službami. Nestane se, že budete na opravu zámku na vchodových dveřích čekat pět měsíců a mít zákaz si to opravit sami (ano, bydleli jsme pět měsíců v nezamčeném bytě v Brisbane). Stejně tak si budete vážit českého zdravotnictví a toho, že můžete jít s daným problémem za specialistou lékařem. A ne jako tady, že na vás zběžně koukne praktický lékař, dá vám panadol a čeká, jestli se to nespraví. A až po týdnu utrpení vás případně pošle za specialistou. A ženy jistě ocení, že mohou rodit v porodnici a ne doma, což je trend třeba na Novém Zélandu. Nemluvě o tom, že začnete postrádat české jídlo a, hlavně pánové, pivo.

I já se budu do České republiky vracet. Po mnoha zemích, které jsem navštívila, vím, že se doma totiž nemáme zas tak špatně. Ale tohle si člověk neuvědomí, dokud to zkrátka jinde nezkusí. Tak přestaňte remcat v hospodách nad pivem, sbalte svých pět švestek a jděte do zahraničí. Minimálně si to vyzkoušíte a budete moci říct „já to udělal, já dostál svého slova a šel“.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy