Je na scéně už neuvěřitelných… vlastně nevíme, my máme pocit, že od stvoření světa. Ne že by Eva Pilarová (74) byla tak stará, na svůj věk vypadá výborně a drobné plastiky, ke kterým se statečně přiznala, jí zachovaly všechny rysy a nijak jí neublížily, nebo že by jí měl docházet dech.

To vůbec.

Ale patří k české hudbě prostě odjakživa. Vrchol kariéry sice měla v 60. a 70. letech, ale dodnes když někde svátečně vystoupí, je to zážitek. Zejména i proto, že s „Pilarkou“ byla vždycky docela sranda, nebere se moc vážně, už dvacet let nosí stejné vlasy a poznáte ji na první pohled i na dálku, protože jak jednou řekla naše babička, její věkový současník: „Vsaďte se, že vyleze na pódium a bude se zase blejskat.“

Je to tak, flitry na šatech jsou jejím poznávacím znamením stejně jako jazyk podobný poslednímu typu rychlopalného děla. Eva Pilarová je mistryně v oboru zvaném scat, což, jak říká chytrá teta Wiki, je improvizovaný jazzový zpěv, my tomu jednoduše říkáme styl šavadadam. Nejvíce s tím ohromila v Montiho Čardáši, ale my jsme tentokráte vybrali přímo vrchol jejího scatování, slavný Turecký pochod od Mozarta, převedený do moderního, „blejskavého“ kabátu.

A protože je to video z roku 1995, můžeme i říct, že Eva je inspirací pro zahraniční hvězdy. Kde si myslíte, že Angelina Jolie vzala tu svou slavnou oscarovou pózu s nohou venku? Aha!