Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Kobe Bryant koronavirus Čína Počasí

Nejnovější kauzy

Registrovaní homosexuálové můžou adoptovat děti. Rozhodl o tom Ústavní soud

Homosexuálové se už můžou stát rodiči.
Zdroj: profimedia.cz
Je tady dobrá zpráva pro všechny gaye a lesbičky, kteří by si přáli miminko. Ústavní soud dnes rozhodl, že homosexuálové žijící v registrovaném partnerství si mohou adoptovat dítě. Plénum patnácti ústavních soudců dnes zrušilo ustanovení zákona o registrovaném partnerství, které jim to doposud zakazovalo.

Gayové a lesbičky se můžou radovat! Odteď můžou být také otci a matkami. Má to ale přece jenom jeden háček. Nález se přímo nevztahuje ke společnému osvojení, které občanský zákoník vztahuje pouze na manželské, tedy heterosexuální páry. Jde jen o individuální adopci jedním osvojitelem, druhý z partnerů nebude mít k dítěti žádná rodičovská práva.

Registrovaný partner si ani nemůže osvojit partnerovo dítě. Jde pouze o individuální adopci jedním osvojitelem, protože v tomto případě dochází ze zákona k zániku příbuzenského poměru mezi dítětem a jeho biologickými rodiči.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier už poslancům předložili novelu zákona, která by měla umožnit také druhému z partnerů získat rodičovská práva. A to i v případě, že si bude chtít osvojit dítě z partnerova předchozího vztahu. Vláda by o tom měla jednat do konce prázdnin.

V Evropské unii je umožněno homosexuálům žijícím ve svazku adoptovat dítě celkem v 15 zemích.

Související články

Další články