Jenže v posledních dnech můžeme být svědky situací, kdy se protagonisté dostávají až za hranice obrazovek, jsou vláčeni skrze sociální sítě a lynčováni rozzuřeným davem pologramotů a debilů, protože „taková špyna bi neměla vichovávat děti!“. O Výměně se totiž náhle dozvěděli i lidé, kteří neumějí slovo výměna ani vyhláskovat, a to je pro pořad docela veliký úspěch. A recept na něj je přitom tak jednoduchý; prostě tam švihneme nemocné, vymaštěné, nesvéprávné, ideálně to nějak hezky zakombíme.

Před dvěma týdny obrazovkám dominovala vítězka prestižní soutěže HNISS 2015, paní Věrka, oddaná bojovnice proti nepříznivým chemickým složkám v mýdlech, šamponech, krémech, gelech, pastách a jiných nebezpečných přípravcích, které ohrožují naši planetu a zdraví našich dětí, a tento týden zase excelovala vychlastaná notorička Gábina s mozkem permanentně napuštěným laciným čůčem a diváci se nemohli dočkat epického souboje dvou titánů. S takovým progresem můžeme v příštím díle očekávat, že si manžel s vyměněnou manželkou budou ve squatu vzájemně sterilizovat jehly.

Jak však dopadl středeční díl? Trumfla zpitka Gábina špínu Věru? Ne tak úplně, protože každá z těchto neoddiskutovatelně ušlechtilých dam vyniká v odlišném aspektu sociálních interakcí. Během představování rodin se neinformovaný divák ocitá v náhlém zmatení a zatímco při čtení manuálu již spekulativně řeší dilema, jestli je Gábina vylitá jak váza, nebo jen mentálně zaostalá, tak Přemek jí bezprostředně po seznámení udělá diagnózu s téměř lékařskou přesností: „Myslím, že je po nádoru mozku.“

Gábina po celou dobu výměny artikuluje jak čtyřleté dítě s obrnou a vypotit ze sebe jednu souvislejší větu s byť jen nepatrným náznakem smysluplného sdělení je pro ni úkol naprosto vyčerpávající. Na balkoně nám vehementně tvrdí, že problém s alkoholem rozhodně nemá, a přitom to sotva řekne, prostě jí jen nějaká nesrozumitelná slova vytékají z předku hlavy, nic víc. Většinu jejích slovních zvratek by nezvládl dešifrovat ani zkušený emeritní kryptolog, což je v konečném důsledku vlastně jedině dobře.

Zatímco běžní lidé se ožerou, poblijí, vytuhnou, absolvují kocovinu a následně normálně fungují, což zahrnuje například schopnost nechovat se jako nesvéprávný nevychovaný p*čus, tak Gábina mentálně ustrnula na věčnosti v devátém kruhu alkoholovém a její vyhlídky na vrácení se do stavu „běžná tupá kráva“ se s každým novým galonem pálenky radikálně zužují. Je proto přinejmenším podivné, avšak naprosto šťastné, že nechala na druhé straně vyměněné manželce Milušce relativně pohodového tátu i děti, avšak ti momentálně vůbec nikoho nezajímají.

Je samozřejmě jasné, že se nám manipulativní střih snaží mermomocí ukázat Gabču v jiném světle, ale seč se produkce snažila ze všech sil, Gábinu střízlivou nikdy nevidíme. Během segmentu „Teď tady velím já“ má Gábina jediný, avšak naprosto standardní požadavek – malý Maxík by se měl naučit plynule mluvit, protože její děti v roce a půl zvládaly skloňovat přechodníky a ve třech diplomovaly z anglické literatury. Přemek po celou dobu výměny hraje zábavnou domácí hru Najdi vodku, v niž Gábina soustavně vyhrává, a to ani netuší, že se jí účastní.

Gábina totiž pije prakticky cokoliv, co teče nebo se alespoň zdánlivě tekutému stavu podobá, a bývala by vypila i mrtvému z ucha, kdyby nějakého našla. Přemek je sice taktéž pako, ovšem vedle Gábiny se z něj stává šarmantní otec roku, ale to se vedle Gábiny stává i pytlík polohrubé mouky. Jednu noc, když Přemek její pití už psychicky nezvládá a vyřeší to tím, že se opije taky, dojde k jistému zmatečnému sexuálně nabitému momentu, protože Gábina tvrdí, že se jí Přemek v noci snažil sáhnout na krocana, ačkoliv to ten se stožárem v trenkách zatvrzele popírá.

Během natáčení Gábině zmizí peníze. Sice se stále nemůže dopočítat, jestli jí zmizely dva tisíce, nebo tři a půl, poněvadž to je na ni už příliš vysoká matematika, ale je si stoprocentně jistá, že jí nějaké zmizely, protože když se ve večerce snažila zaplatit vodku kamením a větvičkami, tak jí došlo, že něco nehraje. A tak volá svému manželovi, aby jí poslal dvoječku, ale ten v rámci získání respektu téměř despoticky zavelí, že jí pošle jenom jedničku, což Gábině vystačí jen na pětačtyřicet litrů kvalitního jakostního vína Royal DeOstružina.

Když se celá výměna chýlí ke konci, Přemek si náhle uvědomuje, jak na svoji polovičku celou dobu vlastně sral, což je v podstatě princip tohoto pořadu, protože chovat se k partnerce s respektem vás musí naučit až nechutná, notorická, nemocná, mentálně zakrnělá palačinkářka, takže, Přemku, gratulujeme, a Jiří, Gábinin manžel, na konci pochopí, že ty její stavy v poslední fázi deliria tremens vlastně nebyly projevem její temperamentní povahy, jak se celou dobu mylně domníval, ale že bude možná opravdu nemocná, a tak podnikne všechny nezbytné kroky k tomu, aby se Gábina vyléčila. Ty nezbytné kroky spočívají v popovídání si s nějakou postarší paní, nejspíš trafikářkou.

Závěrem nelze nic jiného než konstatovat, že tato Výměna byla vážně epická a my se nemůžeme dočkat, který pacient příště doplní hvězdné duo Gabča – Věruš. Tak zase příště.