Řekové nemakají, to se o nich ví. Ani řečtí vědci. Sedí pod olivovníkem a popíjejí vychlazenou plzničku. A pak je jednoho krásného dne napadne vyhlásit do světa, že pivo prospívá srdci. A všichni nadšeně přikyvují, protože pivo je tak super věc, že určitě prospívá úplně všemu.

Ale teď vážně.

Řečtí kardiologové sledovali vliv tohoto božského nápoje na oběhovou soustavu. A nyní doporučují třetinku až půllitr piva denně. „Vypitím půllitru piva denně si mohou lidé vylepšit zdraví a kondici srdce,“ tvrdí kardiologové z Univerzity Harokopio v Aténách.

Po půllitru piva dochází ke zlepšení průtoku krve žílami a pružnosti cév. Tento efekt je silnější než u jakéhokoli jiného nápoje. Například u nealkoholického piva pozorován nebyl. Riziko infarktu a mrtvice se při konzumaci jednoho piva denně sníží dokonce až o třetinu. Ale je třeba si ohlídat dávkování. Třetinka, maximálně půllitr.

Tak vidíte, alkoholici. V rámci prevence teď kromě červeného vína, jehož blahodárné účinky téměř na všechno jsou všeobecně známé, v klidu pijte i pivečko.

P. S.: Tmavá piva měla lepší vliv na zdraví oběhové soustavy než ležáky a světlá piva. O údajných účincích tmavého piva na růst prsou se Řekové zatím nerozepsali. Snad příště.