Hrad nejprve oznámil, že Donald Trump přijme českého prezidenta Miloše Zemana. Že mu zaslali pozvání. Jenže žádná návštěva se nekonala.

Na začátku června pak Hrad zveřejnil další prohlášení, že Donald Trump je velmi zaneprázdněný a nemá na českého prezidenta nyní čas.

Jenže na jiné státníky Donald Trump čas evidentně má. Americký prezident například přijal rumunského prezidenta Klause Iohannise.

Znovu se tedy vynořila logická otázka, jak to s omluvným dopisem pro Zemana je. Třeba dopis skutečně existuje, jen v něm byl Trump velmi osobní a nezdvořilý a Hrad se psaní zdráhá zveřejnit. Nebo dopis vůbec neexistuje a Hrad si ho vymyslel podobně, jako to učinil s článkem Hitler je gentleman? To jsou otázky, které čtenáře eXtra.cz zajímají.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček již dříve novinářům sdělil, že dopis je osobní a není určen pro zveřejnění. Na dotazy portálu eXtra.cz pak Ovčáček upřesnil, že dopis Hrad rozhodně zveřejňovat nebude. „Vzhledem k mimořádně negativnímu vztahu českých médií k prezidentu USA jsme rozhodli takto,“ sdělil nám hradní mluvčí.

Takové vysvětlení působí poměrně bizarním dojmem. Utajování dopisu nevrhá na Hrad dobré světlo. Je jasné, že Miloš Zeman se obklopil lidmi, kteří neumí dělat zahraniční politiku. V plné nahotě se to ukázalo, když Miloš Zeman přijel pozdě na pohřeb slovenského prezidenta Kováče. Doporučovat do Vatikánu jako velvyslance Jindřicha Forejta také nebylo důstojné.

Bezpečnostní expert Andor Šándor uvedl, že velmi nešťastné bylo, když Zeman doporučoval Trumpovi, ať velvyslankyní v Česku udělá svou exmanželku Ivanu Trump. Tyto přešlapy dokazují, že Zeman a jeho lidé dělají diplomatické chyby, které nám možná tolerují někde v Uzbekistánu, ale civilizovaný západní svět českou hradní delegaci tak nějak mlčky trpí…