Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Příběh Zdeňka Tomana: Pomáhal uprchlíkům a Židům, kšeftoval se šperky

Kdo byl vlastně Zdeněk Toman, kterého v novém filmu ztvárnil Jiří Macháček?
Zdroj: Koláž Extra.cz
Před pár dny šel do kin historický film Toman, pod který se podepsal režisér Ondřej Trojan (58). Hlavní roli, tedy šéfa zahraniční rozvědky Zdeňka Tomana, si střihl populární herec a zpěvák Jiří Macháček (52). Mnoho lidí ale stále tápe v tom, kdo to vlastně Toman byl. Právě proto vám přinášíme příběh muže, o kterém se tvrdí, že byl mužem mnoha jmen a tváří.

Zdeněk Toman, kterého v novém historickém dramatu bravurně ztvárnil Jiří Macháček, se narodil jako Asher Zelig Goldberger v chudé židovské rodině v Sobrancích v Uhersku (dnes východní Slovensko) 2. března 1909.

Poté, co ukončil střední školu v Užhorodu, pod jménem Zoltán Toman absolvoval na pražské Karlově univerzitě. V druhé polovině dvacátých let vedl pod jménem Vasil deset let propagační oddělení Kominterny na Praze 2.

Před druhou světovou válkou se Toman seznámil se svou budoucí manželkou Peslou Gutmanovou. S ní v roce 1939 emigroval do Velké Británie, kde Toman působil jako úředník na exilovém ministerstvu sociální péče.

Poté, co válka skončila, se Toman se svou manželkou vrátil do Prahy. A začaly se dít velké věci!

Pod svá křídla si ho vzal nechvalně proslulý generální tajemník KSČ Rudolf Slánský, který z Tomana udělal šéfa zahraniční rozvědky.

Měl mimo jiné na starosti financování KSČ a peníze vydělával zejména prodejem šperků, které vozili do Londýna jeho lidé. Šperky byly dováženy v diplomatických zavazadlech, aby je celníci nemohli kontrolovat.

Peníze ze šperků utráceli Tomanovi agenti za cigarety a alkohol, což byly ideální prostředky jako úplatky pro funkcionáře.

Tyto švindly ale nebyly jediným předmětem Tomanovy pracovní činnosti. On se také výrazně angažoval v poválečné pomoci uprchlíkům z východní Evropy. Pomáhal zejména Židům. Hrdinou ale tento chlapík rozhodně nebyl. Vše, co pro nebohé uprchlíky udělal, dělal jen kvůli sobě. Na pomoci ostatním totiž dokázal vydělat velice pěkné peníze.

Tomanovi se takto dařilo v podstatě až do Vítězného února 1948. Důvěru v něj ztratila sovětská strana, a tak musel Toman pryč. Navíc jako šéf rozvědky toho věděl příliš, takže skončil ve vězení.

Tam ale dlouho nepobyl, povedlo se mu uprchnout. První týdny se měl Toman ukrývat na chatě svého kamaráda, poté prchl do nedalekého Německa a nakonec skončil až ve Venezuele, kde opět začal používat křestní jméno Zoltán.

Zdeněk (nebo chcete-li Zoltán) Toman zemřel v roce 1997 v Mexiku.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy