Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Prezidentský kandidát Michal Horáček vyzval písničkáře Nohavicu, aby se vzdal státního vyznamenání od Zemana

Horáček nesouhlasí s tím, aby Nohavica přijal vyznamenání od Zemana.
Zdroj: profimedia
Český prezident Miloš Zeman (72) oficiálně potvrdil dalšího významného člověka, kterému hodlá 28. října předat státní vyznamenání. Písničkáři Jarku Nohavicovi (64) je však neustále vyčítána spolupráce s StB. Vyjádřil se k tomu i kandidát na prezidenta Michal Horáček (65). Co vzkazuje známému hudebníkovi?

Nohavica je druhým kandidátem, kterého Zeman oficiálně potvrdil. Na TV Barrandov už dříve prezident oznámil, že chce vyznamenat českou rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou. Zeman svůj záměr sdělil při setkání s lidmi v Českém Těšíně.

Nohavica působí na scéně již 40 let a je známým textařem a nejprodávanějším českým písničkářem. Co mu ale někteří lidé nemohou odpustit, je to, že donášel komunistické státní bezpečnosti (StB) v 80. letech. Zpěvák se ke své minulosti přiznal. Co konkrétně StB sdělil, není zcela jasné, protože se jeho spisy nedochovaly, pouze jejich malá část.

Dnes ho k odmítnutí vyznamenání vyzval i jeden z kandidátů na českého prezidenta Michal Horáček. Otevřený dopis Nohavicovi sdílel na svůj facebookový profil.

**Ahoj, Jarku.

Tvoje písně jsou Tvoje, ale jsou i naše. Protože o nás trefně a neobyčejně vyprávějí, prolnuly se do naší životní zkušenosti, a tak i do nás. Tvoje je i rozhodnutí, jestli za svoje písně přijmeš ten metál, který ti prý pan prezident nabídne. Ale, jak už jsem řekl, netýká se jen Tebe. I pro nás něco znamená.

Nemyslím, že umělec v plné tvůrčí síle by měl přijímat od mocných metály; jeho úkolem je nejen atakovat ustálené významy věcí a jevů, problematizovat musí i činy těch mocných. Přijmout vyznamenání, to ustavuje partnerství. Možná na konci našich cest, když je celoživotní dílo hotovo a na odvážný kritický výboj už chybí pořádné rozhořčení nebo prostě síla, se na to přistoupit dá. Ale proč to dělat dřív?

A pak: záleží i na tom, komu chceš být partnerem. Každý politik představuje nejen sám sebe, ale i své činy a jejich následky. Opravdu chceš – Ty, který tolik zpíváš o lidském porozumění, o respektu i k těm nejrůznějším „jiným“, o empatii k těm nejkřehčím – prohlásit „hodnoty“ stávajícího prezidenta i za svoje?

Známe se tolik roků, a tak se Tě snad můžu zeptat: Nepočkáš si ještě? Na jinou příležitost, kdy do sebe ty hodnoty tak nenarazí? A dodávám: pak bych si Tě vážil nejen jako písničkáře.**

A jaký názor máte vy? Měl by Nohavica vyznamenání od Zemana přijmout?

Související články

Další články