Nohavica je druhým kandidátem, kterého Zeman oficiálně potvrdil. Na TV Barrandov už dříve prezident oznámil, že chce vyznamenat českou rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou. Zeman svůj záměr sdělil při setkání s lidmi v Českém Těšíně.

Nohavica působí na scéně již 40 let a je známým textařem a nejprodávanějším českým písničkářem. Co mu ale někteří lidé nemohou odpustit, je to, že donášel komunistické státní bezpečnosti (StB) v 80. letech. Zpěvák se ke své minulosti přiznal. Co konkrétně StB sdělil, není zcela jasné, protože se jeho spisy nedochovaly, pouze jejich malá část.

Dnes ho k odmítnutí vyznamenání vyzval i jeden z kandidátů na českého prezidenta Michal Horáček. Otevřený dopis Nohavicovi sdílel na svůj facebookový profil.

**Ahoj, Jarku.

Tvoje písně jsou Tvoje, ale jsou i naše. Protože o nás trefně a neobyčejně vyprávějí, prolnuly se do naší životní zkušenosti, a tak i do nás. Tvoje je i rozhodnutí, jestli za svoje písně přijmeš ten metál, který ti prý pan prezident nabídne. Ale, jak už jsem řekl, netýká se jen Tebe. I pro nás něco znamená.

Nemyslím, že umělec v plné tvůrčí síle by měl přijímat od mocných metály; jeho úkolem je nejen atakovat ustálené významy věcí a jevů, problematizovat musí i činy těch mocných. Přijmout vyznamenání, to ustavuje partnerství. Možná na konci našich cest, když je celoživotní dílo hotovo a na odvážný kritický výboj už chybí pořádné rozhořčení nebo prostě síla, se na to přistoupit dá. Ale proč to dělat dřív?

A pak: záleží i na tom, komu chceš být partnerem. Každý politik představuje nejen sám sebe, ale i své činy a jejich následky. Opravdu chceš – Ty, který tolik zpíváš o lidském porozumění, o respektu i k těm nejrůznějším „jiným“, o empatii k těm nejkřehčím – prohlásit „hodnoty“ stávajícího prezidenta i za svoje?

Známe se tolik roků, a tak se Tě snad můžu zeptat: Nepočkáš si ještě? Na jinou příležitost, kdy do sebe ty hodnoty tak nenarazí? A dodávám: pak bych si Tě vážil nejen jako písničkáře.**

A jaký názor máte vy? Měl by Nohavica vyznamenání od Zemana přijmout?